www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=78
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 19. január 2022     Meniny oslavuje: Drahomíra

Zoεpédia - náhodný výber: Poddiakon (hypodiako..., Kvetná nedeľa, Chlieb a víno v litu....     pohľadnice

01.12.2002 | Duchovné články | RNDr. Jozef Voskár | Čítanosť(6764)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Veľkosť daru sa meria veľkosťou lásky

Veľkosť daru sa meria veľkosťou lásky

Radostnú atmosféru Vianoc v našich rodinách bezpochyby dotvára aj bohatá tradícia vzájomného obdarúvania sa, ktoré vnímame a prežívame ako prirodzenú ľudskú reflexiu na Božiu štedrosť, v ktorej nám Boh daroval najväčší dar svojej lásky, keď nám daroval svojho Syna, aby nikto nezahynul, kto v neho verí, ale aby mal večný život (porov. Jn 3, 16). Všetko totiž, čo sme dostali, či veci hmotné alebo duševné i duchovné, dostali sme bez našich zásluh, bez nejakých právnych nárokov alebo nejakej našej platby ako dar, ktorý pochádza zo zdroja Božej lásky. „Každý dokonalý dar je zhora, zostupuje od Otca svetiel“ (Jk 1, 17).

Ako je to s našimi darmi a obdarúvaním a to nielen na Vianoce, ale aj pri iných príležitostiach? Čo všetko si môžu ľudia vzájomne darovať? Myslím, že nebudeme ďaleko od pravdy, ak povieme, že my si tiež vzájomne môžeme darovať veci hmotné, viac alebo menej drahé, ale i veci nehmotné, duševné i duchovné. Môžeme si darovať vec užitočnú pre osobnú potrebu, ktorou urobíme druhému radosť, ale môžeme darovať aj úprimný srdečný úsmev, teplé povzbudivé slovo, dobrú radu, priateľský stisk ruky a nakoniec môžeme darovať svojmu blízkemu i kyticu modlitieb, obetí a iných duchovných služieb. Čo je ale podmienkou pre všetky tieto dary, aby boli pre naozajstný úžitok obdarovanému? Musí tu byť splnené kritérium lásky. Žiadnou inou hodnotou sa tieto dary nemôžu a nedajú merať. Často bývame však svedkami, že za dary medzi ľuďmi sa považujú už len dary materiálne, a to neraz až príliš drahé. V mnohých rodinách, kde napr. rodičia už nemajú veľa času na láskyplnú výchovu svojich detí, dokonca nahrádzajú vlastnú lásku darmi a za dary si kupujú priazeň svojich detí. A to nakoniec rozvracia vzťahy v rodinách, pretože tu už naozaj chýba to, čo je vlastným obsahom darovania – láska.

Aké znaky nesú dnes dary, ktorými sa ľudia obdarúvajú? Sú dary, ktoré musí obdarovaný darcovi nejakým spôsobom tiež darovať a teda vrátiť, sú dary, ktorými si jeden druhého uplácajú a podporujú korupciu spoločnosti, sú dary, ktoré sú prejavom pozornosti a možno i prejavom úprimnej vďačnosti, ale sú i také, ktoré sú prejavom slepej servilnosti. Vidíme, že tu môže byť množstvo motívov pre darovanie, ale často chýba ten pravý motív – pravá láska. Lebo skutočná a veľká láska aj z malého daru urobí veľký, lebo ona je pravou hodnotou každého daru.

Keď si starší členovia našich kresťanských rodín pospomínajú, aké malé, chudobné darčeky, alebo vôbec žiadne hmotné darčeky niekedy za detstva ani nedostali a pre chudobu ani nemohli dostať, a predsa koľko veľkej radosti, šťastia a lásky bolo v našich rodinách, keď si odovzdávali skôr tie teplé slová a úsmevy, keď sa spoločne jeden za druhého modlili a keď v chudobnej izbietke aj tri generácie spolu v láske Božej a vzájomnej pomoci prežívali svoj ťažký, namáhavý život.

Takto bola podstata Vianoc prežívaná v Dare Božom, v láske, ktorá je prameňom a veľkosťou každého daru, ktorý si aj ľudia medzi sebou darujú zvlášť na Vianoce. Možno aj dnešná ťažká hospodárska situácia je pre nás veľkou výzvou, aby sme nezabudli, že konzumný životný štýl vytláča Boha a jeho lásku z nášho života a vytláča ju teda aj z úkonov nášho darovania.

Povzbuďme sa vzájomne ku skromnosti materiálnych darov, a zároveň k veľkorysosti v dávaní tých darov jeden druhému, ktoré nás urobia lepšími, šťastnejšími, ľudskejšími a hlavne presvedčivejšími svedkami Božej lásky vo svete aj v nastupujúcom treťom tisícročí.

Zdroj: Slovo 12/2002
Autor: RNDr. Jozef Voskár - všetky články od tohto autora (16)

všetky súvisiace odkazy (2) »

Mám už naozaj všetko nachystané na Vianoce?
22.12.2016 | Duchovné články | | Čítanosť(5817)
Mám už naozaj všetko nachystané na Vianoce?
S nami Boh
03.01.2011 | Duchovné články | Čítanosť(5135)
S nami Boh
Vianoce môžu byť vždy dobré
03.01.2011 | Duchovné články | Čítanosť(5005)
Vianoce môžu byť vždy dobré

všetky súvisiace články (14) »

všetky súvisiace články (1) »

VIANOČNÝ PRÍHOVOR
25.12.2020 | Čítanosť(374)
VIANOČNÝ PRÍHOVOR

všetky súvisiace správy (6) »

všetky súvisiace heslá (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε