www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=79
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Zvonica, Ekténia, Konštitúcia.     pohľadnice

01.12.2002 | Duchovné články | Zuzana Sarnecká | Čítanosť(6463)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

„Dvaja sú na tom lepšie ako sám človek“ (Kaz 4, 9a).

„Dvaja sú na tom lepšie ako sám človek“ (Kaz 4, 9a).

 „Dvaja sú na tom lepšie ako sám človek: za svoju námahu môžu dostať väčšiu odmenu, a keď padnú, jeden zdvihne druhého. Beda však samému, keď padne! Nemá pri sebe druha, čo by ho zodvihol“ (Kaz 4, 9-10).

Ešte pred pár rokmi som žila „štýl“ kresťanstva, ktorý by som nazvala „súkromné kresťanstvo“, to znamená, že som nežila v živom kontakte s inými kresťanmi a môj vzťah s Bohom bol pre mňa výsostne súkromnou záležitosťou. Nevedela som nič o tom, čo to znamená navzájom sa povzbudzovať vo viere, dvíhať jeden druhého a modliť sa spolu. Chodila som do chrámu častejšie ako raz do týždňa, okolo mňa bolo množstvo veriacich, anonymných veriacich, rovnako ako ja. Pred piatimi rokmi som na jednom evanjelizačnom stretnutí počula veľmi dôležité ohlásenie: „Kresťanstvo na vlastný spôsob, nie je kresťanstvo!  Byť kresťanom znamená nasledovať Ježišov príklad. A Ježiš žil v spoločenstve svojich učeníkov.“ Nič, čo Ježiš hovoril, alebo ako žil, nebolo náhodné, preto má pre mňa svoj význam aj táto skutočnosť.

 „Oni prijali jeho slovo a dali sa pokrstiť; a v ten deň sa pridalo asi tritisíc duší“ (Sk 2, 41).

V tejto časti Božieho slova sú obsiahnuté dve dôležité pravdy o spoločenstve: vzniká z popudu Svätého Ducha, On je iniciátor, nie ľudia; oni len odpovedajú na jeho pozvanie do bližšieho vzťahu s ostatnými veriacimi (prvé kresťanské spoločenstvo vzniklo „toho dňa“ -  na Turíce). A tvoria ho  ľudia, ktorí „prijali jeho slovo“. Čo to znamená prijať jeho slovo? V prvom rade to znamená prijať Slovo = Ježiša za Pána svojho života, a potom prijať slovo = evanjelium  ako návod pre opravdivý život.  Božie Slovo/slovo buduje spoločenstvo!

 „Vytrvalo sa zúčastňovali na učení apoštolov a na bratskom spoločenstve, na lámaní chleba a na modlitbách. Všetkých sa zmocňovala bázeň; prostredníctvom apoštolov sa dialo množstvo divov a znamení. Všetci, čo uverili, boli pospolu a všetko mali spoločné. Predávali pozemky a majetky a rozdeľovali ich všetkým, podľa toho, ako kto potreboval. Deň čo deň svorne zotrvávali v chráme, po domoch lámali chlieb a s radosťou a úprimným srdcom požívali pokrm. Chválili Boha a boli milí všetkému ľudu. A Pán každý deň rozmnožoval tých, čo mali byť spasení“ (Sk 2,42-47).

V týchto piatich veršoch sú zhrnuté základné princípy života v spoločenstve kresťanov.  V centre kresťanského spoločenstva je Božie slovo („učenie apoštolov“, učenie Cirkvi) . Vzťahy medzi členmi sú  blízke rodinným („bratské spoločenstvo“, „boli pospolu“, „všetko mali spoločné“). Čo mi Božie slovo hovorí o iných? „Pozrite, akú veľkú lásku nám daroval Otec: voláme sa Božími deťmi a nimi aj sme“ (1 Jn 3,1). Že sú moji súrodenci!

Spoločenstvo je aktívne zapojené do života Cirkvi a spoločne zažíva i vrchol oslavy Cirkvi – liturgiu („lámanie chleba“).

Samozrejme nechýba tu spoločná modlitba, hlavne modlitba chvál. Jednomyseľnej modlitbe v spoločenstve je daný jedinečný prísľub: „Ak budú dvaja z vás na zemi jednomyseľne prosiť o čokoľvek, dostanú to od môjho Otca, ktorý je na nebesiach. Lebo kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi“ (Mt 18,19-20). Spoločenstvo úprimných kresťanov zažíva požehnanie Pánovej prítomnosti zvláštnym spôsobom. Niektoré veci môžeš zažiť len v spoločenstve. Nenechaj si ich ujsť! Na mieste, kde sú žité všetky základné princípy spoločenstva, nie je núdza o zázraky a znamenia. Radosť a láska je v takom spoločenstve natoľko zjavná, že priťahuje ďalších, ktorí tiež túžia zažívať ovocie spásy.

 „Železo brúsia železom a človek šľachtí výzor svojho blížneho“ (Prís 27,17). K tomuto slovu netreba ani veľa dodávať. Som si istá, že každý z nás má vo svojej blízkosti niekoho (často nie jedného), kto „šľachtí“ jeho charakter (alebo skúša jeho trpezlivosť?). Byť brúsený bratmi a sestrami je často dosť nepríjemné, no je to dobré. Ak berieme vážne výzvu Božieho slova, že máme zomierať starému človeku a obnovovať sa na Ježišov obraz (porov. Gal 2,19;  Ef 4,22-23; Kol 3,9), nevidíme lepšiu príležitosť ako nechať ukrižovať samého seba neustálym prijímaním slabostí, nedôsledností, nechápavosti, tvrdohlavosti atď. svojich bratov a sestier v spoločenstve (Na povzbudenie si prečítaj  Jak 1,2-4.).

A čo je dôkazom rastu spoločenstva? Zvyšujúci sa počet členov? Množstvo zázračných uzdravení a mocných činov? Nie! Teda nie v prvom rade. „Znášajte sa navzájom a odpúšťajte si, ak by mal niekto niečo proti druhému“ (Kol 3,13). „V pokore považujte jeden druhého za prednejšieho než seba; každý nech má na mysli to, čo slúži druhým, nie len jemu“ (Flp 2,3-4, ek. preklad). Znášajte sa navzájom v láske a usilujte sa zachovať jednotu ducha vo zväzku pokoja (Ef 4,2-3). „Poslušnosťou pravde ste si očistili duše, aby ste mali bratskú lásku bez pokrytectva. Preto sa zo srdca navzájom vrúcne milujte!“ (1Pt 1,22).

Božie slovo používa pre spoločenstvo (Cirkev) niekoľko symbolov: telo, nevesta, rodina a chrám alebo stavba.

«Telo nie je jeden úd, ale mnoho údov. A keby noha povedala: „Nie som ruka, nepatrím k telu,“ tým ešte neprestáva patriť k telu. A keby povedalo ucho: „Nie som oko, nepatrím k telu,“ tým ešte neprestáva patriť k telu. Keby bolo celé telo okom, kde by bol sluch? A keby bolo celé sluchom, kde by bol čuch? Ale Boh rozložil údy, každý jeden z nich, v tele, ako chcel» (1 Kor 12,14-18). Každý z nás je potrebný a má v spoločenstve svoje miesto a jedinečný dar, ktorým má prispievať k jeho fungovaniu a rastu.

 „Zasnúbil som vás jednému mužovi, aby som vás odovzdal Kristovi ako čistú pannu“ (2 Kor 11,2). Spoločenstvo očakáva a pripravuje sa na príchod Pána Ježiša, ako sa pripravuje nevesta na príchod ženícha. Je dôležité, aby bolo nevestou čistou a vernou.

 „Už nie ste cudzinci ani prišelci, ale ste spoluobčania svätých a patríte do Božej rodiny“ (Ef 2,19).  Rodina to sú ľudia, ktorí nás prijímajú takých, akí sme, poskytuje ochranu, bezpečie, starostlivosť, umožňuje rast. Toto poskytuje kresťanovi i úprimné spoločenstvo.

 „V ňom (Ježišovi) celá stavba pevne pospájaná rastie v svätý chrám v Pánovi,“ (Ef 2,21). Chrám je miesto oslavy Boha, znakom jeho prítomnosti. Chrám predstavuje stabilitu, pevnosť, stálosť, spojenie so základmi, závislosť jednotlivých elementov atď.

 „Ale vy ste vyvolený rod, kráľovské kňazstvo, svätý národ, ľud určený na vlastníctvo, aby ste zvestovali slávne skutky toho, ktorý vás z tmy povolal do svojho obdivuhodného svetla“ (1Pt 2,9). Je dôležité, aby žiadne kresťanské spoločenstvo nikdy nezabudlo na to, čím je a k čomu je povolané – ohlasovať evanjelium Ježiša Krista.

V závere chcem citovať Skutky apoštolov, kde sa nachádza veľavravný príbeh Eutycha: „Istý mladík menom Eutychus sedel v okne, a pretože Pavol dlho hovoril, tvrdo zaspal. Premožený spánkom spadol z tretieho poschodia dolu. Zdvihli ho mŕtveho“ (Sk 20,9). Tento mladík sedel na okne. Nebol vonku, kde bola tma (nebol úplne mimo spoločenstva), ale nebol ani dnu (v spoločenstve), kde bola plnosť svetla. Bol niekde na hranici, ani tam, ani tam. A to sa mu stalo osudným. Zaspal. To sa môže stať tebe i mne. Zaspíš a ani si neuvedomíš, ako prídeš o svoje spasenie. Ako sa ľahšie bdie, keď si sám alebo keď ste viacerí a navzájom sa povzbudzujete? To isté pravidlo platí aj o spoločenstve. Ak ti skutočne záleží na tvojom spasení, hľadaj kresťanov, ktorí ti nedovolia zaspať.

Zdroj: Slovo 12/2002
Autor: Zuzana Sarnecká - všetky články od tohto autora (7)
Spoločenstvo
01.02.2006 | Duchovné články | Slovo 03/2006 | Čítanosť(6048)
Spoločenstvo
Spoločenstvo v láske
01.05.2003 | Duchovné články | Slovo 05/2003 | Čítanosť(7355)
Spoločenstvo v láske

všetky súvisiace články (3) »

Komunita
Čítanosť(8954)
Komunita

všetky súvisiace heslá (1) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε