www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=81
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Boží Duch v tebe vol..., Klirosa, Sviatky - pohyblivé.     pohľadnice

01.04.2001 | História | Prof. ThDr. Peter Šturák, PhD. | Čítanosť(7434)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Odchod sv. Metoda do večnosti

Odchod sv. Metoda do večnosti

Ako svetlo slnka ťa, otec Metod, poslal Kristus z východu, aby si žiaril na západe ako učiteľ všetkých, aby si svojimi písmenami osvetľoval mnohé mestá a kraje, aby čítali všetky knihy a Bohom  vnuknuté učenie Ducha Svätého“. Sú to slová v cyrilskej „Službe Metodovi“  a poukazujú na veľkosť nášho slovanského apoštola.

  Narodil sa okolo roku 815 v Solúne. Bol najstarší zo siedmich detí. Pri krste dostal meno  Michal, Metod je jeho rehoľným menom. Vynikal krásou, urastenou postavou, pevným zdravím a bystrým rozumom. Už vo svojej mladosti sa stal miestodržiteľom v slovanskej oblasti v okolí Solúna.   Tu spoznal slovanské obyčaje a nadobudol znalosti slovanského jazyka, čo mu veľmi pomohlo v budúcnosti pri apoštolskej práci medzi našimi predkami na Veľkej Morave. Veľkého úradu sa však vzdáva a vstupuje do kláštora na hore Olymp. Život Metodov o jeho pobyte v kláštore hovorí, že „úplne zachovával celé mníšske pravidlo a venoval sa knihám“.  Tu za ním prichádza aj rodný brat Konštantín, v tom čase profesor na vysokej škole. Avšak ticho kláštora museli zanechať, pretože boli poverení misiou, počas ktorej objavili relikvie pápeža sv. Klimenta.

  Veľkým zlomom v ich živote sa stalo pozvanie k misijnej práci medzi našimi predkami na Veľkej Morave v roku 863. Metod, hoci bol vekom starší, prenechal hlavnú iniciatívu svojmu bratovi Konštantínovi. Sám ako výborný právnik pomáhal uvádzať do života zásady svetského a cirkevného práva.

  V roku 867 solúnski bratia putovali do Ríma, kde pápež Hadrián II. schválil ich činnosť. Počas pobytu v Ríme sv. Konštantín vstupuje do kláštora, prijíma rehoľné meno Cyril a zomiera. Metod hoci túžil po živote v kláštore, na prosbu brata, sa rozhodne pokračovať v misijnom diele. Na Veľkú Moravu sa vracia v hodnosti arcibiskupa a pápežského legáta a s potvrdením slovanskej liturgie.

  Tu sa však začínajú mnohé  Metodove utrpenia. Situácia na Veľkej Morave po smrti Rastislava sa zmenila. Franský klérus videl v misii solúnskych bratov zásah do ich misijnej sféry a žiarlil na ich úspechy. Metod sa dostáva do franského zajatia, po jeho oslobodení na zásah pápeža Jána VIII. v roku 813 sa vracia na Veľkú Moravu a Život Metodov vraví, že: „Knieža Svätopluk so všetkými Moravanmi ho prijal, zveril mu všetky kostoly i duchovných vo všetkých hradiskách. Od toho dňa veľmi začalo rásť Božie učenie. Vo všetkých hradiskách sa zväčšoval počet duchovných a pohania – odvracajúc  sa od svojich budov – uverili v pravého Boha.“

  Horlivá činnosť Metoda priniesla veľké ovocie zvlášť u ľudu. Avšak intrigy franského duchovenstva neprestávali a preto Metod musel znova putovať do Ríma. Pápež Ján VIII. vydal v júni roku 880 bulu „Industriae tuae“, ktorou potvrdil postavenie Metoda a súhlasil s jeho účinkovaním.

  Napriek tomu útoky proti arcibiskupovi neprestávali a najmä biskup Viching brojil proti nemu. Mnohé námahy, starosť o budúcnosť slovanskej liturgie a jemu zverenej cirkevnej provincie a pastoračná práca ho oberali o telesné sily. Cítiac svoj koniec, ustanovil za svojho nástupcu Gorazda.

  Na jar roku 885 umrel 6. apríla prvý slovanský arcibiskup sv. Metod. Krátko pred smrťou /na Kvetnú nedeľu/ sa rozlúčil v metropolitnom chráme s veľkomoravským ľudom a po troch dňoch „usnul na rukách kňazov“. Pri pohrebe mu „vzdali dôstojné pocty“. Cirkevné obrady vykonali v latinskom, gréckom i slovanskom jazyku. „Ľudia však, nesčíselný národ, čo sa zhromaždil, doprevádzali ho so sviecami, oplakávajúc dobrého učiteľa a pastiera...“ /ŽM XVII/.  Pochovali ho „vo veľkom chráme moravskom na ľavej strane, v stene za oltárom Presvätej Bohorodičky.“ Otázka miesta hrobu sv. Metoda je otvorená.    & nbsp;

  Pápež Ján Pavol II. apoštolským listom „Egrefiae virtutis“ (z 31. decembra 1980) vyhlásil sv. Cyrila a Metoda za spolupatrónov Európy, pričom  poukázal nielen na veľký význam ich diela pre duchovné formovanie nášho kontinentu v minulosti, ale aj na vysokú hodnotu ich duchovného odkazu pre budúcnosť.

Zdroj: Slovo 07/2001
Autor: Prof. ThDr. Peter Šturák, PhD. - všetky články od tohto autora (17)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε