www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=84
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Voda, Theos, Nábederník.     pohľadnice

01.01.2003 | Duchovné články | R. Bača | Čítanosť(7311)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

„Nielen z chleba žije človek“ (Lk 4, 4b).

„Nielen z chleba žije človek“ (Lk 4, 4b).

 Azda si ešte niekto zo staršej generácie pamätá na časy, keď sa po večeroch čítavalo Sväté písmo. V kresťanských rodinách, v niektorých farnostiach bolo dobrým zvykom mať v dome rodinnú Bibliu, pri ktorej sa zhromažďovala domáca cirkev. Bola to vari len spomienka na prvých kresťanov, alebo na našich pradedov? Myslím, že nie. Niekedy nám minulosť pripadá vzdialená, hoci je sotva včerajšia. Vždy je však možné nájsť a vybrať z nej niečo konštruktívne.

  Zlyhanie týchto a iných náboženských prejavov a neúprosný tlak svetského zmýšľania zotrel „znaky“, ktoré dosvedčovali, že Boh existuje. Preto mnohí z nás dnes smutne blúdia v chráme. Keď sa priblížia k jeho najdôvernejšiemu miestu, bohostánku, pýtajú sa: „Nie je prázdny? Je v ňom Boh skutočne prítomný?“ Aj na túto otázku ťažko hľadajú odpoveď lebo už dlho nežili z viery a Božieho slova.

  Nie že by ubudlo z Božej moci alebo sily jeho slova. Božie slovo je dnes nemenej živé, „...účinné a ostrejšie ako každý dvojsečný meč...“ (Heb 4, 12). Problém je, a vždy bol, v nás. Patrí už k našej povahe, že sa pri hľadaní „toho pravého“ obklopíme mnohými inými činnosťami ako Marta z evanjelia. A potrebné je len jedno, aby sa Božie slovo stalo svetlom pre náš život. Ono nám poslúži na ceste k Ježišovi Kristovi.

  Je viac než isté, že život kresťana je boj, nemilosrdný zápas. Svätý Pavol nás v Liste Efezanom vyzýva, aby sme si obliekli Božiu výzbroj, lebo nás nečaká zápas s telom a krvou, ale s kniežatstvami a mocnosťami tohoto temného sveta (porov. Ef 6, 11-12). A len v miere, v akej Božie slovo osvecuje náš život, sme schopní viesť tento boj k víťazstvu. Ježiš Kristus prv, ako vystúpil pred Izrael, odišiel na púšť, kde bol podrobený tým istým pokušeniam, ktorým podlieha každý človek. Jedným z nich bolo pokušenie chleba. Tým bol skúšaný aj Izraelský národ na púšti. Neustála túžba všetko si zaistiť, poistiť sa bohatstvom a chlebom je príliš silná v povahe človeka. Izraeliti odmietajú kráčať po ceste, ak im Boh nedá na chlieb a mäso, ale spomínajú si na cesnak a cibuľu v Egypte.

  Démon hovorí Ježišovi: „Máš hlad? Nebuď predsa blázon a povedz týmto kameňom, nech sa stanú chlebami. Prečo máš zbytočne trpieť? Vari nie si Boží Syn?“ (porov. Mt 4, 3).

  To isté sa pokušiteľ pýta aj teba. Prečo by si mal trpieť? Prečo máš byť chorý? Prečo musíš zarobiť veľa peňazí a robiť kvôli tomu ako blázon? Študuj synu, študuj! Tak budeš mať dobré postavenie a najlepšie auto.

  Je ľahké uveriť týmto slovám, pretože takto sme sa naučili myslieť. Náš život je sám odpoveďou. Zamenili sme kresťanské hodnoty za hodnoty malomeštiackeho typu. A tak byť poctivý v práci, byť čestný, mať dom, auto, byť verný žene, nekradnúť, nezabíjať je všetko, čo sa od človeka očakáva. Ak takto koná, žije vyrovnane. Toto je veľmi vážna katechéza, ktorú dostávame od prostredia. To však nestačí.

  Úspechom v živote je mať dobrý byt, pekné deti, nie viac ako dve, nemať priveľa problémov a vyťažiť zo života čo sa dá.

  A tak žijeme veľmi ustarostení iba o chlieb a stratili sme zmysel Ježišovho slova: „Nielen z chleba žije človek, ale z každého slova, ktoré vychádza z Božích úst“ (Mt 4, 4). Naša mentalita však povie: „Nielen z Božieho slova žije človek, ale aj z chleba. Preto nás Pane najprv nasýť chlebom a potom sa uvidí!“

  Ak dáš ľuďom najprv chlieb, je zbytočné, aby si im hovoril o Bohu, lebo s prázdnym žalúdkom nechce nikto počúvať. To je predsa jasné! Toto pokušenie je veľmi vážne a hlboko zakorenené v našom srdci.

  Čím skôr vstúpime do pravdy, tým skôr sa staneme slobodnými. Postoj Ježiša Krista nás učí spoliehať sa na Božie slovo. On jediný vyšiel z tohto boja ako víťaz nad démonom. Aj nám chce odovzdať toto víťazstvo.

„Potom som videl otvorené nebo a hľa, biely  

  kôň – a ten, čo sedel na ňom, sa volal Verný a Pravdivý;

  spravodlivo súdi i bojuje.

  Oblečený bol v odeve skropenom krvou a jeho

  Meno je: Božie Slovo“

  (Zjv 19, 11.13). 

Autor: R. Bača - všetky články od tohto autora (1)
Svedectvo o Božom Slove: Stačí iba slovo.
11.01.2016 | Duchovné články | Gréckokatolícky kalendár 2001, Spolok sv. Cyrila a Metoda : Michalovce | Čítanosť(7182)
Svedectvo o Božom Slove: Stačí iba slovo.
Naj... správy v Biblii
02.10.2007 | Teológia | Čítanosť(7743)
Naj... správy v Biblii
Peniaze očami Biblie
27.02.2007 | Teológia | Čítanosť(9077)
Peniaze očami Biblie

všetky súvisiace články (18) »

všetky súvisiace články (5) »

Biblia
Čítanosť(11020)
Biblia

všetky súvisiace heslá (1) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε