www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=87
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Hodinky, Modernizmus, Dcéry Panny Márie Po....     pohľadnice

01.01.2003 | Duchovné články | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(5868)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Byť priateľom

Byť priateľom

  Niekedy si človek myslí, že je pre toho druhého všetkým – láskou i jediným človekom na zemi. Keď si uvedomí realitu, že nás obklopujú aj iní ľudia, začne žiarliť a chce si svojho partnera úplne prisvojiť. 

  Už sa vám stalo, že ste chceli v danej chvíli vymeniť „svoju lásku“ za priateľov? Že ste radšej strávili večer s nimi ako s ňou? A už ste si vypočuli jej reakciu, keď na to prišla? Alebo naopak, už ste na to prišli, že „svojej láske“ nestačíte, že chce mať aj iných priateľov, že niekedy je radšej s nimi, ako s vami a už ste mu to dali pocítiť? Asi áno. Myslím, že skôr, či neskôr sa v úlohe tej či onej strany nájdeme všetci. No zamysleli ste sa, prečo je to tak?

  Tu si treba odpovedať na dve otázky. Prvá je jednoduchá: „Čím je pre mňa môj vzťah?“ Druhá ešte jednoduchšia: „Čím je pre mňa priateľstvo?“

 Čo je vzťah?

  Ak skúsim charakterizovať vzťah, musím povedať hneď na začiatku, že okrem prvých dní, keď je to len zisťovanie vzájomných sympatií, sa vzťah buduje pre budúcnosť – pre manželstvo, a tomu sa podriaďujú kroky. Je to výsledok lásky medzi dvoma ľuďmi, ktorí môžu pochádzať z rôznych prostredí, mať rôzne záujmy a profesne byť úplne odlišní. Tieto faktory tu hrajú len postrannú úlohu. Hlavnou úlohou sú sympatie a láska, neskôr len ona. Keďže si človek uvedomuje lásku k tomu druhému, nechce ju zničiť. Túži po tom, aby táto jeho láska horela dlho – až do smrti, ba možno aj ďalej. Preto, ak má problém, snaží sa ho takpovediac „nenosiť domov“. A tento problém môže byť rôzneho charakteru, teda nielen pracovný. Nechce vystaviť svoj vzťah skúške, chráni si ho, opatruje a buduje. A je úplne jedno, či už v manželstve alebo iba počas „chodenia“.

 Čo je priateľstvo?

  Oproti tomu priateľstvo je niečo úplne iné. Tu nejde o vzťah až za hrob, aj keď ozajstný priateľ vytrvá až do konca. V priateľstve ide o spoločné zdieľanie určitých hodnôt a záujmov. A tak máme priateľov na šport – na každý druh iných. Máme priateľov z práce, máme rodinných priateľov, priateľov – susedov a podobne. Obklopujeme sa teda priateľmi, s ktorými nás viažu určité zväzky. Pokiaľ nenájdeme priateľa, ktorý by bol priateľom na všetko, máme široko rozvetvené svoje kontakty. A priateľov tak striedame. Nie je to monotónne. Môžeme sa jedným posťažovať na druhých, vypočuť si radu – samozrejme, nezáväzne. Ak sa nám sprotivia, môžeme ich vymeniť – nájsť si nových a zabudnúť na starých. Jednoducho sa obklopujeme v danom čase takými, akí nám práve vyhovujú. Nepíšem o tom, ako o nasledovania vhodnom vzore, ale je to tak. Málokto z nás sa dnes kamaráti s kamarátmi z materskej školy, aj keď pred mnohými rokmi by sme si nevedeli predstaviť deň bez nich. Možno niekomu vydržalo priateľstvo zo základnej, strednej či vysokej školy. Ale mnohé sú aj tak na diaľku – sme jeden od druhého stovky, ba aj tisíce kilometrov. Aspoň u mňa je to tak. Vtedy sa na priateľa, ktorý je v Amerike nemôžete spoľahnúť, že vám príde pomôcť vymeniť nábytok. Tak hľadáte priateľa bližšie bez toho, aby tamten prestal byť priateľom.

 Porovnanie

  To je taká moja rýchla charakteristika. Každý si povie možno svoju – inú. Dôležité je však niečo iné. Tak, ako by ste nechceli prežívať celučičký život len s jedným priateľom, lebo by to ohrozilo vaše priateľstvo, tak by ste nechceli sa úplne prejaviť pred „svojou láskou“, lebo by to ohrozilo váš vzťah. A tak, ako si ceníte priateľstvo, ceníte si aj vzťah. Možno povedať, že dokonca má väčšiu prioritu.

  Preto je dôležité, aby sme si uvedomili túto skutočnosť. Niekedy naozaj partner potrebuje aj iného priateľa, ako sme my sami. Niekedy sa potrebuje vyblázniť a odreagovať. Dobrí priatelia sú nad zlato, lebo dobré priateľstvo pomáha budovať dobrý vzťah a dobrý vzťah pomáha rásť dobrému priateľstvu. Vo vzťahoch prichádzajú krízy a problémy. Ak má človek dobrých priateľov, nájde rýchlejšie, a určite aj lepšie riešenie, ako keď sa zahĺbi do seba a bude sa zožierať. Problém prišiel zvonku – musí ísť znovu von. Podobne aj niekedy akokoľvek chápaná „zrada“ sa dá vyriešiť, ak máme niekoho, kto nám pomôže sa cez ňu dostať, kto nás znovu udobrí.

  Ak máme pocit, že náš partner priveľmi často hľadá priateľov, skúsme mu byť priateľmi aj my. Nenásilne a prirodzene sa staňme súčasťou jeho života ako jeho priateľ, priateľka. Ten, pred kým môže hovoriť o všetkom bez toho, aby sa bál. Na to však potrebujeme poriadnu a pevnú lásku k nemu a dôveru z jeho strany. Musí si byť istý, že keď nám prezradí časť svojho vnútra, neohrozí to náš vzťah. Musí si byť istý svojou láskou k nám a našou k nemu.

  Niekedy je však jednoduchšie neriskovať niekoľkoročný vzťah. Je lepšie spoznávať jeho priateľov a ponechať partnerovi kúsok súkromia. Nechať mu čas aj pre seba, nebyť uzurpátorom jeho času, jeho spomienok a túžob. Lebo týmto svojím postojom lepšie prejavíme svoju lásku k nemu, než by sme boli stále s ním.

  Človek nie je určený pre samotu – je to spoločenský tvor. Dokonca nie je určený len pre život vo dvojici, ale v komunite. Ak čím skôr pochopíme a prijmeme toto vnútorné rozpoloženie nielen u seba, ale aj u partnera, pomôžeme nášmu vzťahu, prestaneme sa zbytočne trápiť a docielime opätovanie svojej lásky.

Zdroj: Slovo 01/2003
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)
Stretnutie zamilovaných
01.02.2003 | Spiritualita | Slovo 02/2003 | Čítanosť(6016)
Stretnutie zamilovaných
Otázniky života
01.02.2002 | Spiritualita | Slovo 02/2002 | Čítanosť(6179)
Otázniky života

všetky súvisiace články (4) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε