www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=88
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Trojica - vzťahy a o..., Evanjelista, Boh - Božia svätosť.     pohľadnice

01.01.2003 | Duchovné články | PaedDr. František Dancák | Čítanosť(6464)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Prečo sme na svete?

Prečo sme na svete?

  „Má alebo nemá zmysel ľudský život a má človek nejaký cieľ?“ Táto otázka, ktorou M. Blondel začína svoje dielo  L’Action (Čin), má stále svoju plnú aktuálnosť a predstavuje priestor, ktorým sa každý musí zaoberať. V opačnom prípade nenájde seba samého a bude mu chýbať zrelá a dospelá osobná totožnosť. Je dôležitá, pretože máme len jeden jediný život!

  Preto už na hodinách náboženstva najzákladnejšou otázkou je: Prečo sme na svete? Náboženstvo nám takto dáva odpoveď na najdôležitejšie otázky, týkajúce sa nášho života: Odkiaľ sme a načo sme tu? Kde je náš cieľ?

   „Večný život je v tom, aby poznali teba, jediného pravého Boha, a toho, ktorého si poslal, Ježiša Krista“ (Jn 17, 3). Tieto slová sú mottom v úvode  Katechizmu Katolíckej Cirkvi (ďalej KKC), ktorý vyšiel aj v slovenčine v roku 1998. Poznať Boha znamená žiť, avšak život, ktorý nie je z tohto sveta. Toto poznanie je cieľom nášho života.

  Človek je teda stvorený nie pre tento svet, nie pre tento život, ale pre iný svet, pre iný život, ktorý znamená šťastie, aké si ani nevieme predstaviť. O tom živote hovorí sv. Augustín v knihe svojich  Vyznaní , ktoré sú akoby životnou spoveďou a vyznávaním, oslavou nepochopiteľnej Božej lásky:  „Keď sa primknem k tebe celou svojou bytosťou, nikdy nepocítim bolesť ani námahu a môj život, celkom naplnený tebou, bude pravým životom“ (Vyznania 10, 28; porov. KKC 45). Pre toto šťastie sme stvorení a toto šťastie hľadá naše  „nepokojné srdce“ , o ktorom hovorí aj sv. Augustín (Vyznania 1, 1).

  Nový zákon používa viaceré výrazy, aby charakterizoval blaženosť, ku ktorej Boh volá človeka. Je to: príchod Božieho kráľovstva, videnie Boha, vstup do radosti Pána, vstup do Božieho pokoja (porov. KKC 1720). Podľa sv. Augustína  „tam budeme odpočívať a vidieť: budeme vidieť a milovať. Budeme milovať a chváliť. Tak to bude na konci bez konca. Veď aký iný cieľ máme, ak nie prísť do Kráľovstva, ktoré nebude mať konca?“ (O Božom meste 22, 30).

„Táto túžba  má božský pôvod. Boh ju vložil do srdca človeka, aby ho pritiahol k sebe, lebo len on ju môže plne uspokojiť“ (KKC 1718). Tak to vyznal aj sv. Tomáš Akvinský:  „Jedine Boh nasycuje.“ 

  Preto na starú otázku katechizmu môžeme odpovedať, že  „Boh nás tvoril, aby sme ho poznali, jemu slúžili a jeho milovali, a tak prišli do raja. Blaženosť nám dáva účasť na Božej prirodzenosti a na večnom živote“ (KKC 1721). Táto jednoduchá veta je ako pevné lano na strmej horskej cestičke, ako niečo, čoho sa človek môže pridŕžať, keď je všetko neisté. V tejto pravde je zároveň veľmi jednoducho vysvetlený zmysel katechizmu: je cestou, pomocou k šťastnému životu, pomocou v živote, sprievodcom, mapou s presne vyznačenými cieľmi.

  Mária Kristína Savojská (1812-1836), ušľachtilá kráľovná, manželka kráľa Ferdinanda Neapolského, v jednej svojej básni napísala:  „Hoc aj som zdravá... Ale čo ďalej? / A mám zlato a striebro... Ale čo ďalej? / A osud ma postavil na vysoké miesto... Ale čo ďalej? / Som takmer jediná s takým duchom a vedomosťou... Ale čo ďalej? / Aj keby som užívala svet tisíc rokov... A potom? / Skoro zomierame a nič neostáva: / Slúž svojmu Bohu a potom budeš mať všetko!“ (A. Luciani: Listy včerajším).

  To sú myšlienky neprekonateľné a pravdivé! Máme len jediný život, a preto otázka: Prečo sme na svete? je životne dôležitá. Boh zodpovedal túto otázku úplne jasne v Ježišovi, ukrižovanom a vzkriesenom. Teraz stojí pri dverách a klope. Kto chce, ten mu otvorí. Kto mu otvorí, neoľutuje.

  Dobrý kresťanský život bol už pre prvých kresťanov „cestou“ k Bohu. Aj náš život je nielen jednou z mnohých ciest, ale aj cestou, ktorú nám ukazuje sám Boh, ktorá spoľahlivo vedie týmto životom a bezpečne privedie do cieľa. Či ho dosiahneme, záleží od nás. Boh nás k tomu nenúti, iba pozýva:  „Ak chceš...“ (Mt 19, 17). Avšak stojí to za to, aby sme ho dosiahli. Ježiš Kristus nás o tom uisťuje:  „Poďte, požehnaní môjho Otca, zaujmite kráľovstvo, ktoré je pre vás pripravené...“ (Mt 25, 34). Čo  „oko nevidelo, ani ucho nepočulo“, a čo „ani do ľudského srdca nevystúpilo“ (1 Kor 2, 9).

Zdroj: Slovo 01/2003
Autor: PaedDr. František Dancák - všetky články od tohto autora (67)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε