www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=89
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Apoštolár, Zvonica, Analoj.     pohľadnice

01.01.2003 | Duchovné články | ThDr. Ľubomír Petrík, PhD. | Čítanosť(9254)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Kresťanská rodina – domáca cirkev

Kresťanská rodina – domáca cirkev

 Cirkev na Druhom vatikánskom koncile nazvala kresťanskú rodinu domácou cirkvou (porov.: Lumen gentium. Vieroučná konštitúcia o Cirkvi, čl. 11), tiež domácou svätyňou Cirkvi (porov.: Apostolicam actuositatem. Dekrét o laickom apoštoláte, čl. 11).  Tento seriál článkov o kresťanskom manželstve a rodine chce napomôcť manželom a rodičom budovať Cirkev vo svojom dome. Zameriava sa na sviatostné manželstvo a kresťanskú výchovu detí.

 Šťastné manželstvo – predpoklad šťastnej rodiny

  Ľudia v dnešnej dobe často zdôrazňujú problémy manželského a rodinného života, krízu rodiny. Vyzerá to tak, ako keby ani nebolo možné žiť nádherným manželským a rodinným životom. Mnohí dnes naozaj odmietajú manželstvo a rodinu. Populárne časopisy a relácie sú presýtené vyjadreniami známych osobností, že žijú v partnerskom vzťahu, ale na manželstvo sa ešte necítia, alebo ho neuznávajú. Vždy sa objaví niekto populárny, kto sa ide rozvádzať... Médiá to rady prezentujú. Prípadné informácie o kráse manželského a rodinného života ostávajú v úzadí.  „Veriaci – pretože žijú v takomto svete pod tlakom vykonávaným hlavne hromadnými oznamovacími prostriedkami – nie vždy vedeli a vedia sa vyhnúť nákaze prameniacej z úpadku základných hodnôt a stať sa akoby kritickým svedomím tejto rodinnej kultúry a aktívnymi činiteľmi pri budovaní ozajstného rodinného humanizmu“ (JÁN PAVOL II.:  Familiaris consortio . Apoštolská exhortácia, čl.7). Táto exhortácia uvádza aj najpovážlivejšie znaky tohto javu, a to rast počtu rozvodov a nadväzovanie nového spolužitia a tiež uzatváranie iba občianskeho manželstva, čo je v rozpore s povolaním pokrstených veriacich, ktorí sa majú „sobášiť v Pánovi“. Ďalej je to uzatváranie manželstva bez živej viery z iných dôvodov a odmietanie mravných noriem, ktoré riadia a povznášajú z ľudskej i kresťanskej stránky manželský pohlavný život.

  Trvalosť Božieho zámeru s mužom a ženou je však neodškriepiteľná.  Skúsme sa pozrieť na manželstvo a rodinu Božími očami.

  Budeme vidieť aj nedostatky a problémy, ktoré vyplývajú z ľudskej slabosti a nedokonalosti, ale neunikne nám aj ohromná životaschopnosť a veľkolepá krása modelu, ktorý pre manželstvo a rodinu ponúka Božie slovo.

  Boh má svoj zámer s každým človekom a mnohých volá k manželstvu. Od počiatku je potrebné spoznávať tento Boží zámer, nie zmariť ho.

  Keď som prijal sviatosť manželstva, môj duchovný otec Ján Krlička pri  slávnostnom príhovore povedal aj tieto slová: „Začínam hovoriť tým, čo vlastne bolo od počiatku, keď ešte nebolo neba a zeme, len keď bol sám Boh. A v idei Božej bol tento deň. V idei Božej boli naši novomanželia. On od vekov vedel a videl, že sa tu stretneme a že tu budeme.“

  Tieto slová sú pre mňa konkrétnym umocnením Božieho slova vo Svätom písme, podľa ktorého Izraelita dobre vedel, že pri výbere manželky ho vedie Boh (porov.: LEON-DUFOUR, X. A KOL.:  Slovník biblickej teológie. Bratislava: Dobrá kniha, s. 541). Abrahámov najstarší sluha, ktorého poslal vybrať ženu pre svojho syna Izáka, hovoril:  „Pane, Bože Abraháma, môjho pána! Daj mi dnes šťastie a preukáž láskavosť môjmu pánovi Abrahámovi! Hľa, stojím pri vodnom prameni a dcéry ľudí tohto mesta prichádzajú naberať vodu! Nech deva, ktorej poviem: «Nachýľ svoj džbán, aby som sa napil!» a ona povie: «Napi sa a napojím aj tvoje ťavy», bude tá, ktorú si určil svojmu služobníkovi Izákovi, a podľa toho poznám, že si preukázal láskavosť môjmu Pánovi“  (Gn 24,12-14).

  Z tohto biblického textu hneď vyplýva jedna dôležitá skutočnosť: modliť sa za svojho budúceho manžela, budúcu manželku. Aby som vedel, vedela správne rozlišovať a plniť Božiu vôľu. Samozrejme, že Boh nám dáva slobodu pri výbere manželského partnera. Ale dobre vieme, že skutočná sloboda sa spája so zodpovednosťou. Preto je tak veľmi dôležitá modlitba na tento úmysel.

  Abrahám posiela svojho sluhu Eliezera s týmto argumentom:  „Pre môjho syna nevyberieš ženu z kanaánskych dcér, medzi ktorými bývam. Ale pôjdeš do mojej vlasti a k mojim príbuzným vybrať ženu pre môjho syna Izáka“  (Gn 24,3-4).

  V tomto texte možno vidieť aj odpoveď na otázku, kde hľadať svojho manželského partnera. V akom spoločenstve ľudí. Dnes mladí ľudia na toto kritérium veľakrát vôbec neberú ohľad. Svet sa stáva, ba už sa stal, jednou veľkou dedinou, zotierajú sa akékoľvek hranice. Dnes nie je problémom stretnúť sa s moslimom, židom či ateistom ...

  Mladý človek povie: „Láska je slepá!“, alebo: „Láske nerozkážeš!“. Neviem, či môže s čistým svedomím takto uvažovať veriaci chlapec, dievča. Dnes sa prezentuje tolerancia, ktorá často hraničí až so stratou vlastnej identity a falošnosťou voči Bohu a voči sebe.

  Nehovorím, že nemôže vzniknúť šťastné manželstvo aj s neveriacim človekom, „matrikovým“ kresťanom alebo inovercom, a naopak, že nešťastným sa môže stať aj manželstvo dvoch katolíkov, predsa však tvrdím, že živá viera človeka orientuje určitým smerom. Už pri rozhodovaní sa pre manželstvo nemožno nemyslieť na výchovu detí (porov.: Katechizmus Katolíckej cirkvi, čl. 1634).

  Problém je, zdá sa, v tom, aká je moja viera. Živá, nadprirodzená? Aká je moja osobná skúsenosť viery? Mám skúsenosť živého spoločenstva Kristovej cirkvi?

  Nie na poslednom mieste je otázka: Akú skúsenosť viery a kresťanského spoločenstva mám zo svojej rodiny a z farnosti, z ktorej vstupujem do manželstva?

  Mieczyslaw Malinski napísal knihu s výrečným názvom  Prv než povieš milujem. Je úžasné, keď mladý človek, prv než povie milujem, najprv poznáva, čo do jeho situácie hovorí Božie slovo a aké je učenie Cirkvi o manželstve a rodine. Podobá sa tak múdremu mužovi, ktorý staval dom. Hlboko kopal a základy položil na skalu (porov.: Lk 6,48).

Zdroj: Slovo 01/2003
Autor: ThDr. Ľubomír Petrík, PhD. - všetky články od tohto autora (9)
Keď vyhasne láska
08.02.2008 | Teológia | Slovo 2008, č. 3. | Čítanosť(9421)
Keď vyhasne láska
Ján Zlatoústy o manželstve
09.10.2007 | Teológia | Slovo 2007, č. 17 - 18. | Čítanosť(11152)
Ján Zlatoústy o manželstve
Spoločenstvo v láske
01.05.2003 | Duchovné články | Slovo 05/2003 | Čítanosť(7355)
Spoločenstvo v láske

všetky súvisiace články (19) »

všetky súvisiace články (3) »

všetky súvisiace správy (6) »

všetky súvisiace fotogalérie (1) »

všetky súvisiace heslá (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε