www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=891
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 26. január 2022     Meniny oslavuje: Tamara

Zoεpédia - náhodný výber: Lítia, Elohim, Bona fide.     pohľadnice

11.04.2013 | Duchovné články | PaedDr. František Dancák | Čítanosť(5885)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Verím v Boha

Verím v Boha

 Verím v Boha

"Verím v Boha: toto prvé tvrdenie Vyznania viery je aj najzákladnejšie. Celý Symbol viery hovorí o Bohu, a aj keď hovorí o človeku a o svete, robí to vo vzťahu k Bohu. Všetky články Kréda závisia od prvého, podobne ako Božie prikázania rozvíjajú prvé prikázanie. Ostatné články nám umožňujú lepšie poznať Boha takého, aký sa postupne zjavoval ľuďom. "Veriaci teda správne najprv vyznávajú, že veria v Boha." (KKC 199)
 
************************* ***** ***************
Môžeme o Bohu niečo povedať? Áno! To len diabol v známej poviedke Ivana Karamazova si počína tak falošne. Ivan sa ho pýta: "Diable, existuje Boh? A diabol odpovedá: "Neviem... Ako je Boh nadomnou - neviem."
My však veríme a vyznávame: Boh jestvuje! (KKC 2952)
 
************************* ***** ***************
Viera v Boha mení postoj človeka voči životu, ale aj voči smrti. Richard Wurmbrand v knihe Veriť, ale prečo? píše, že v mladosti si bol istý, že niet Boha, čo ho veľmi zarmucovalo. Želal si, aby jestvoval nejaký Boh a považoval to za nešťastie, že nejestvuje. Na dôvod tohto postoja prišiel až neskôr: Totiž človek, ktorý vie, že Boh jestvuje, sa cíti bezpečne. V Biblii sa Božia hora nazýva Sion, to znamená prístrešie (útočisko). 
 
************************* ****** **************
 
Raz sa ruského sedliaka spýtal ateistický prednášateľ, či verí v Boha. Odpovedal kladne. Znovu sa ho spýtal: "Ako môžeš v neho veriť? Videl si ho? "Nie" znela odpoveď." "Ale ja som nikdy nevidel Japonca. Napriek tomu verím, že Japonci existujú. Naša armáda bojovala proti nim v poslednej vojne. To je pre mňa dostačujúci dôkazom. Keby nebolo Boha, prečo by ste proti nemu bojovali?"

 

Zdroj: DANCÁK, F.: Verím v príkladoch. Prešov : Petra. 2002. ISBN 80-89007-22-8.
Autor: PaedDr. František Dancák - všetky články od tohto autora (67)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε