www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=892
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 26. január 2022     Meniny oslavuje: Tamara

Zoεpédia - náhodný výber: Boží Duch v tebe vol..., Trojica - trinitárna..., Heréza.     pohľadnice

24.04.2013 | Duchovné články | PaedDr. František Dancák | Čítanosť(6112)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Verím v Jedného Boha

Verím v Jedného Boha

Jeden Boh 

 
"Týmito slovami sa začína Nicejsko-carihradské vyznanie viery. Vyznanie, že Boh je jediný, ktoré má korene v Božom zjavení Starej zmluvy, je neoddeliteľné od vyznania, že Boh jestvuje, a je takisto základné. Boh je jediný: jestvuje iba jeden Boh..." (KKC 200).
 
******************** ****** *****************
Ruský spisovateľ A. P. Čechov v poviedke Súboj slovami hrdinu Kerbalaja na adresu všetkých zdôrazňuje: "Boh je u všetkých jeden, ale iba ľudia su rôzni. Niektroí sú Rusi, niektroí Turci, niektorí Angličania; všetkých ľudí je veľa, ale Boh je iba jeden."
 
******************* ****** *****************
Na starogreckaj skale, ktorej pôvod siaha údajne do obdobia 3 000 rokov pred Kristom, možno čítať tento nápis: "Boh je jeden, jediný, ktorý nemá žiadneho popri sebe. On stvoril všetko, jediný nestvorený!"
 

V troch osobách

 
"Tajomstvo Najsvätejšej Trojice je ústredné tajomstvo viery a kresťanského života. Iba Boh nám ho môže dať tak, že sa nám zjavuje ako Otec, Syn a Svätý Duch." (KKC 261).
 
********************* ****** *************
Na hlavnom oltári istého kostola na Považí sa nachádza krátky latinský nápis "Deo Uno Trino". Deti, ktoré stoja najbližšie k oltáru, sa často pýtajú svojho kňaza, čo znamená tento nápis. On im ho rád preloží i vysvetli. Raz povedal: Tento nápis hovorí, že náš kostol je zasvätený jednému Bohu v troch božských osobach. A dodal: Toto je najväčšie tajomstvo našej viery.
 
******************* ******* *************
 
Prostý íroškótsky misionár, sv. Patrik, toto tajomstvo takto názorne vysvetlil svojim veriacim, obyvateľom Zeleného ostrova - Írska: 
Pred kázňou sa na lúke modlil o svetlo Svätého Ducha. Jeho pohľad spočinul na lístku ďateliny. Bleskovo pochopil tajomstvo a s týmto trojlístkom v ruke kázal na druhý deň v chráme. Ďatelinu poznali všetci - a všetci porozumeli jeho kázni. Takto 3 srdiečkovité lístky spolu vytvárajú jeden celok a bez spoločnej stopky sú len bezmennými útržkami. Podobne aj tri božské Osoby spolu vytvárajú jedine Božstvo a ani jedna nejestvuje bez spojenia s druhými dvoma.
 
viac príkladov nájdete v jeho knihe.
Zdroj: DANCÁK, F.: Verím v príkladoch. Prešov : Petra. 2002. ISBN 80-89007-22-8.
Autor: PaedDr. František Dancák - všetky články od tohto autora (67)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε