www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=893
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 26. január 2022     Meniny oslavuje: Tamara

Zoεpédia - náhodný výber: Trojica - dôkaz o Na..., Kerygma, Apoštolár.     pohľadnice

09.05.2013 | Duchovné články | PaedDr. František Dancák | Čítanosť(6179)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Verím v jedného Boha v troch osobách

Verím v jedného Boha v troch osobách
Tajomstvo Najsvätejšej Trojice je ústredné tajomstvo viery a kresťanského života. Iba Boh nám ho môže dať poznať tak, že sa nám zjavuje ako Otec, Syn a Svätý Duch. (KKC 261)
 
************************* **************
 
Na hlavnom oltári istého kostola na Považí sa nachádza krátky latinsky nápis: Deo Uno Trino. Deti, ktoré stoja najbližšie k oltáru, sa často pýtajú svojho kňaza, čo tento nápis znamená. On im ho rád preloži i vysvetlí. RAz povedal: "Tento nápis hovorí, že náš kostol je zasvätený jednému Bohu v troch osobách." A dodal: "Toto je najväčšie tajomstvo našej viery."
 
************************* *************
 
 KArdinál Ratzinger má vo svojom biskupskom znaku mušľu. Je to mušľa z onej legendy, keď sv. Augustín na morskom brehu počuje slová: "Skôr ja touto mušľou prelejem nekonečné more do jamky v piesku, než ty svojím rozumom pochopíš tajomstvo trojjediného Boha."
Mušľa v znaku má pripomínať nemožnosť, slabosť, obmedzenosť nášho poznania v oblasti Božieho tajomstva. I teológ si musí stále pripomínať, že Boha sa nemožno zmocniť ako nejakého objektu.
 
************************* ***************
 
Prostý íroškotsky misionár, sv. Patrik, toto tajomstvo takto názorne vysvetlil svojim veriacim, obyvateľom Zeleného ostrova - Írska: Pred kázňou sa na lúke modlil o svetlo Svätého Ducha. Jeho pohľad spočinul na lístku ďateliny. Bleskovo pochopil tajomstvo a s týmto trojlístkom v ruke kázal na druhý deň v chráme. Ďatelinu poznali všetci - a všetci porozumeli aj jeho kázni. Tatko tri srdiečkovité lístky spolu vytvárajú jeden celok a bez spoločnej stopky sú len bezmennými útržkami. Podobne aj tri božské Osoby spolu vytvárajú jedine Božstvo a ani jedna nejestvuje bez spojenia s druhými dvoma.
Zdroj: DANCÁK, F.: Verím v príkladoch. Prešov : Petra. 2002. ISBN 80-89007-22-8.
Autor: PaedDr. František Dancák - všetky články od tohto autora (67)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε