www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=897
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 24. máj 2022     Meniny oslavuje: Ela

Zoεpédia - náhodný výber: Sviatosť manželstva, Beatifikácia, Boh - je nezmeniteľn....     pohľadnice

15.10.2013 | Duchovné články | PaedDr. o. diakon Rudolf Hreňo | Čítanosť(5909)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Cesta za šťastím

Cesta za šťastím

 Cesta za šťastím


Čo je cesta je každému z nás jasné. Aj to, že ma svoj začiatok a koniec. Áno každá cesta ma svoj cieľ. Kedy je najlepšie začať svoju cestu za šťastím, a ktorá cesta je ta správna pre naše šťastie? Možno sme si už takúto otázku položili, ak nie skúsme si ju položiť teraz a spoločne sa nad ňou zamyslieť.
Mnohé webstránky a média sa nám dennodenne pokúšajú ponúknuť šťastie v nejakej veci, v nejakom programe. Reklamy na nás neustále útočia, kúp si to a to a budeš šťastný. Niektorí dokonca tvrdia, že šťastie nie je cesta, ale že si to ty.
Kto z nás ostal naozaj šťastný po takejto skúsenosti z tohto sveta. A tak znova skúšame nájsť svoje šťastie inde, v iných veciach a nákupoch… ale, povedzme si otvorene sami pre seba, kto z nás hľadal odpoveď na túto otázku v Svätom písme. Zamyslime sa nad touto otázkou spoločne pomocou Žalmu č. 1.
Hneď v úvode čítame: „Blažený človek, čo nekráča podľa rady bezbožných a nechodí cestou hriešnikov, ani nevysedáva v kruhu rúhačov.“ Kto môže byť šťastný – blažený: ten čo sa neriadi radami ľudskými, ktoré nie sú podložené božím slovom. Je lepšie sa riadiť radami Božieho slova. Lebo božie slovo nám ukazuje ako v danej situácii reagoval Ježiš. Chceš byť šťastný riaď svoje kroky podľa Neho. Ak sa budeš riadiť Ježišom, tak bude o tebe platiť „v zákone Pánovom ma záľubu a o jeho zákone rozjíma dňom i nocou.“
Prečo je vlastne lepšie riadiť sa Pánovým zákonom, prorok Jeremiáš (Jer 17,5. 7) nás na to upozorňuje takto: „Toto hovorí Pán: Zlorečený je muž, ktorý dôveruje v človeka a telo urobil svojou oporou, ale od Pána sa mu srdce vzdialilo.“ Riadiť sa ľudskými radami bezbožných, s teba neurobí človeka plného božej lásky, práve naopak budeš zlorečený – plný sebectva a túžby po materiálnych veciach. Musíš byť v milosti a láske, aby si mohol ako hovorí prorok Jeremiáš, byť „Požehnaný muž, ktorý dôveruje v Pána, Pán bude jeho nádejou.“
Čo sa stane z človekom, ktorý je dennodenne napojený na Ježiša Krista píše sv. Písmo:
1. Ž 1,3: Blažený človek „je ako strom zasadený pri vode, čo prináša ovocie v pravý čas, a jeho lístie nikdy nevädne; darí sa mu všetko, čo podniká.“.
2. Jer 17,8: „Je ako strom, zasadený pri vode, čo si vystiera k potoku korene, nebojí sa, keď prichádza horúčosť, lístie mu ostáva zelené. V suchom roku nemá starosti a neprestáva rodiť ovocie.“
3. Prorok Ez 47,12: „A pri rieke, na jej brehu, z jednej i druhej strany budú rásť rozličné ovocné stromy, ich lístie neuvädne a ich ovocie nepominie. Každý mesiac budú mať prvotiny, lebo ich vody vyvierajú zo svätyne. Preto ich ovocie bude na pokrm a ich lístie na liek."
Byť napojený na Ježiša, ťa privedie na správnu cestu, nad ktorou bdie Pán. Ježiš, ti ponúka seba ako prameň, pre tvoj večný život. Sloboda od všetkého materiálneho ťa naučí byť šťastným. Cesta s Ježišom Kristom ti zaručí spásu a potrebné milosti už tu na zemi.
Maj na pamäti, že Ježiš ťa nikdy neopustí, jediným možným zblúdeným zo správnej cesty je tvoje slobodné rozhodnutie. Je tvoja túžba po niečom, čo nepotrebuješ k životu, ale musíš to mať lebo to majú všetci.
Nájdime si čas na zamyslenie sa nad tým, či kráčam správnou cestou, alebo nie. Ak nie tak hľadaj dôvod, čo ťa zviedlo z tej správnej cesty. Lebo pravé šťastie nespočíva v tom, že budeš žiť v prepychu, ani v chudobe, ale cesta za šťastím je tá, ktorá je plná Lásky, ktorú nám ukazuje Ježiš Kristus cez svoj život.
 
Autor: PaedDr. o. diakon Rudolf Hreňo - všetky články od tohto autora (17)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε