www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=94
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 19. január 2022     Meniny oslavuje: Drahomíra

Zoεpédia - náhodný výber: Monarchianizmus, Liturgické postoje –..., Šaddaj.     pohľadnice

17.01.2003 | Duchovné články | RNDr. Jozef Voskár | Čítanosť(7436)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Toto je môj milovaný Syn...

Toto je môj milovaný Syn...

Dve biblické udalosti – Zjavenie Pána a Premenenie Pána, ktoré sú v liturgickom roku od seba na deň presne oddelené ôsmymi mesiacmi nesú so sebou pozoruhodnú podobnosť vo svedeckom výroku nebeského Otca o svojom Synovi Ježišovi Kristovi.

V prvej udalosti, ktorú liturgicky slávime 6. januára ako sviatok Teofánie – Zjavenia Pána, alebo Bohozjavenia, Ježiš prichádza k rieke Jordán ako jediný čistý spolu s hriešnymi ľuďmi, aby sa dal ako oni pokrstiť od Jána krstom pokánia. Po Jánovom odporovaní Ježiš naliehal na Jána, aby urobil čo je spravodlivé, pretože on prijal na seba skutočnú ľudskú prirodzenosť, aby mohol na seba vziať aj skutočné ľudské hriechy a zmyť ich vlastnou obetou na kríži a preto sa patrí, aby sa správal pri Jánovi na Jordáne ako ostatní ľudia. A tak ho Ján nakoniec pokrstil a keď vystupoval z vody, otvorilo sa nebo a bolo počuť hlas: „Toto je môj milovaný Syn, v ktorom mám zaľúbenie“ (Mt 3, 17). A sám Ján Krstiteľ dodáva svedectvo: „Videl som Ducha, ktorý ako holubica zostupoval z neba a spočinul na ňom. Ja som to videl a vydávam svedectvo, že toto je Boží Syn“ (Jn 1, 32-34). Svedectvo Otcovo – Toto je môj milovaný Syn... – tu teda potvrdilo pravosť jeho ľudskej prirodzenosti, ktorú Ježiš vzal na seba ako Boží Syn, ako druhá Božská osoba. A tu nám prichádza na pomoc aj list svätého Pavla Filipanom, v ktorom píše: „On, hoci má Božskú prirodzenosť, nepridŕžal sa svojej rovnosti s Bohom, ale sa zriekol seba samého, vzal si prirodzenosť sluhu, stal sa podobný ľuďom a podľa vonkajšieho zjavu bol pokladaný za človeka“ (Flp 2, 6-7). A preto tento človek Ježiš vstupuje do Jordánu, aby posvätil jeho vody a prijal Jánov krst ako znak spolupatričnosti s hriešnikmi.

V druhej biblickej udalosti, ktorá sa odohrala na hore Tábor, na hore premenenia, a ktorú slávime 6. augusta, počúvame ten istý Otcov hlas z neba: „Toto je môj milovaný Syn, v ktorom mám zaľúbenie... (Mt 17, 5) a to vo chvíli, keď sa v prítomnosti svedkov Petra, Jakuba a Jána Ježiš pred ich očami premenil a ukázal sa im vo svetle, vznešenosti a sláve svojej Božskej prirodzenosti, v ktorej sa rozprával s veľkými postavami vyvoleného národa – Mojžišom a Eliášom. Tento Otcov výrok o Synovi v jeho Božskej prirodzenosti, ktorú dal zakúsiť apoštolom dosvedčuje vo svojom druhom liste svätý Peter keď hovorí: „Veď sme nenasledovali vymyslené bájky, keď sme vás oboznámili s mocou a príchodom nášho Pána Ježiša Krista, ale sami sme boli očitými svedkami jeho veleby. On dostal od Boha Otca česť a slávu, keď mu z velebnej slávy zaznel hlas: „Toto je môj Syn, môj milovaný, v ktorom mám zaľúbenie.“ Tento hlas sme my počuli, zaznel z neba, keď sme boli s ním na svätom vrchu“ (2 Pt 1, 16-18).

A my sme uverili týmto svedectvám o pravosti Božskej i ľudskej prirodzenosti Ježiša Krista, Syna Božieho a preto odmietame všetky kristologické bludy, kedy aké boli, alebo sú.

Boh sa stal človekom, aby sme sa my mohli stať Božími deťmi. Buďme mu za to Vďační a verní.

Autor: RNDr. Jozef Voskár - všetky články od tohto autora (16)
Premenenie Pána
11.08.2010 | Duchovné články | Čítanosť(4787)
Premenenie Pána
Toto je môj milovaný Syn, počúvajte ho! (Mt 17, 5)
01.08.1994 | Duchovné články | Slovo 15/1994 | Čítanosť(9618)
Toto je môj milovaný Syn, počúvajte ho! (Mt 17, 5)

všetky súvisiace články (3) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε