www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=96
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 19. január 2022     Meniny oslavuje: Drahomíra

Zoεpédia - náhodný výber: Marana tha, Boh - Božie chcenie, Dogmatika.     pohľadnice

29.01.2003 | Duchovné články | RNDr. Jozef Voskár | Čítanosť(7011)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Zachej zatúžil vidieť Ježiša

Zachej zatúžil vidieť Ježiša

Pred niekoľkými dňami sa mi telefonicky ozval jeden z mojich dávnych priateľov, ktorého som nevidel už vyše desať rokov. Stihol mi v krátkosti povedať o svojich životných ťažkostiach a o svojej túžbe urobiť na sebe nejakú zmenu. Zdôraznil však veľmi lapidárne, že netúži po zmene, ktorá by ho priviedla k niečomu horšiemu, ale k lepšiemu a preto ma prosil o stretnutie.

Takáto túžba patrí vlastne k najvlastnejším prirodzeným túžbam každého človeka, ktorý sa môže zmietať v ťažkostiach života rôzneho druhu, v konzumnom životnom štýle, ktorý neuspokojuje, v zháňke za peniazmi a bohatstvom, v honbe za kariérou, alebo v traumách rôznych závislostí, ktoré privádzajú človeka až do osobných katastrôf. Túžba po záchrane, po zmene v zmätku svojho života vedie človeka neraz použiť aj nedobré a nepravé prostriedky podľa príslovia, že „topiaci sa aj slamky chytá“.

Zachej, hlavný colník z Jericha sa tiež ocitol v problémoch, ktoré ho trápili, ktorých by sa chcel zbaviť a zlepšiť si život. Lenže on to riešil tou najsprávnejšou cestou, keď „zatúžil vidieť Ježiša“ a dobre všetko zvážil, čo urobí a tiež vynaložil námahu, aby sa mu túžba naplnila. Zvolil si nadhľad z figovníka, aby sa mohol zrakom stretnúť so zrakom toho, ktorý mu mohol pomôcť, chcel jasne a bez prekážok uvidieť Ježiša, aby od neho získal aj nadhľad nad prízemnosťou svojho života. Ježišov fascinujúci a oslobodzujúci pohľad ho rýchlo stiahol z figovníka, aby mohol vyhovieť zasa Ježišovej túžbe – „dnes musím zostať v tvojom dome“. A vtedy ten zástup ľudí, ktorý sprevádzal Ježiša a ktorý zacláňal Zachejovi pohľad na neho zašomral: „Vošiel k hriešnemu človekovi“. Zachej sa Ježišovi vo svojom dome nesťažoval na ťažkosti svojej práce na colnici, nesťažoval sa na to, že si musí od mnohých vypočuť jedovaté poznámky, že je kolaborantom okupačnej rímskej moci, že je zdieračom chudákov, aby bohatol na ich úkor. Zachej zasiahol podstatu veci, ktorá ho trápila a pre ktorú sa chcel s Ježišom stretnúť a vidieť ho, keď povedal: „Pane, polovicu svojho majetku dám chudobným a ak som niekoho oklamal, vrátim štvornásobne“. Toto je podstata každej ľudskej túžby po zmene k lepšiemu. Nežiť v egoizme, ale solidarizovať sa so všetkými, ktorí potrebujú našu lásku, netopiť sa v prebytkoch konzumného života na úkor chudákov, ktorým nedáme to, čo je spravodlivé. Je to túžba zmravniť svoj život v sympatii so všetkými, ktorí majú spolu s nami rovnaký status Božieho dieťaťa. A takýto stav, takýto postoj, pre ktorý sa Zachej pred Ježišom pevne rozhodol, Ježiš definuje ako spásu, ktorá Ježišovou zásluhou a Zachejovým slobodným rozhodnutím prišla aj do Zachejovho domu a príde určite aj do života každého z nás, ak poctivo urobíme to, čo urobil Zachej.

Evanjelium ani v náznaku nehovorí o tom, žeby bol Zachej po stretnutí s Ježišom zanechal svoju prácu na colnici, ktorá bola v očiach Židov nenávidená, ale skôr môžeme predpokladať, že zmenil svoj štýl práce v duchu prísľubu, ktorý dal Ježišovi. A to je odkaz aj pre nás, aby  sme vlastné ťažkosti a ich príčiny videli v ich skutočnom strede, v morálke nášho života, ktorá musí zniesť Ježišov pohľad a Ježišov oslobodzujúci výrok – dnes prišla spása do tvojej duše.

Teraz už len ostáva úloha všetkých, ktorí patríme do Ježišovho zástupu, aby sme žiadneho „Zacheja“ dnešnej doby nezatracovali a nezacláňali mu pohľad na Ježiša, ktorého tiež túži vidieť. Buďme teda pre všetkých cestou k Ježišovi a nie prekážkou.

Autor: RNDr. Jozef Voskár - všetky články od tohto autora (16)
Novoročné predsavzatia
17.01.2017 | Duchovné články | | Čítanosť(5228)
Novoročné predsavzatia
ADVENT: Láska, ktorá prvá milovala
05.12.2016 | Duchovné články | | Čítanosť(5276)
ADVENT: Láska, ktorá prvá milovala
Nanovo poskladať svoj život
20.09.2010 | Duchovné články | Čítanosť(4723)
Nanovo poskladať svoj život

všetky súvisiace články (5) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε