www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=966
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 2. október 2022     Meniny oslavuje: Levoslav

Zoεpédia - náhodný výber: Akatistova sobota, Boh - Božie vlastnos..., Nábederník.     pohľadnice

27.03.2019 | História | Prof. ThDr. Peter Šturák, PhD. | Čítanosť(4299)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Užhorodská únia – genéza a uzavretie 3

Užhorodská únia – genéza a uzavretie 3
V roku 1660 zomrela kňažná Anna Lorántffy. Správkyňou Rákocziovských majetkov sa stala vdova po Jurajovi II. kňažná Žofia. Pochádzala z katolíckeho rodu Báthoryovcov. Žofia Báthory odstránila z mukačevského stolca biskupa Zejkana, ale odmietla aj Rímom uznaného biskupa Parthénia. Chcela mať menovacie právo. Obrátila sa na kyjevského metropolitu, no keď chcel mukačevské biskupstvo začleniť do kyjevskej metropoly. Kňažna Žofia s tým nesúhlasila a v roku 1664 povoláva biskupa Parthénia späť. Odovzdala mu aj kláštor na Černečej Hore. Takto bol zabezpečený úspech Užhorodskej únie.
 
Užhorodská únia - podmienky:
1. Zachovanie východného obradu pre zjednotených kresťanov. Jagerský biskupi presadzovali latinský obrad pre všetkých. Biskup Parthénius sa musel zúčastňovať na latinských cirkevný sviatkoch. Kňazi sa učili liturgizovať podľa západnej liturgie. Vzor „uniáta“ bol dávaný Gabriel Kosovický, bazilián. Jágerským biskupom Benediktom Kišdi (1648-1660) bol menovaný za kňaza do Humenného, kde slúžil liturgiu v západnom obrade. Apoštolská Stolica bola proti takýmto krokom a vydala nariadenie, ktorým takéto kroky zakázala a nariadila Kosovickému vrátiť sa do kláštora. Problémom bolo aj svätenie sviatkov. Jágerský biskup Juraj Féneši (1687-1699) prikázal gréckokatolíkom sláviť aj latinské cirkevné sviatky s obmedzením slávenia východných cirkevných sviatkov.
2. Možnosť vlastného výberu mukačevského biskupa.
Biskup je pre veriacich eparchom, ale aj vladykom - otcom. Neobsadené mukačevské biskupstvo sa dostáva pod vplyv Jágru. Mukačevský biskup sa stáva obradovým vikárom jágerského biskupa. Bez dovolenia nemohol vysvätiť ani kňaza, ba ani posvätiť nové chrámy.
3. Hmotné zvýhodnenie pre duchovenstvo.
Aj tu boli mnohé prekážky, hoci už v roku 1624 Apoštolská Stolica priznala zjednoteným všetky privilégia. Svojvoľné počínanie zemepánov, konfiškovanie cirkevných majetkov, dostávali sa mukačevskí biskupi a aj ich duchovenstvo (neplatenie desiatkov ako západnému kléru) do ťažkej finančnej situácie.
 
Po smrti b. Parthénia dochádza k ohrozeniu únie. Za krátke obdobie malo mukačevské biskupstvo týchto pastierov: Jozef Vološinovský (1667-1675), Ján Malachovský (1671), Teofan Maurocordato (1676-1686), Ján Hieronym Lipnický (1681-1686), Porfýr Kulčický (1681-1687), Rafael Angelo Gavrilovič (1687-1688), Metod Rakovecký (1687- 1693). Situácia sa mení, keď kardinál Leopold Kollonich na zasadnutí Pápežskeho kolégia v Ríme r. 1689 predložil návrh pápežovi Alexandrovi VIII. vymenovať za apoštolského vikára Jána Jozefa De Camellisa (1689-1706), misionára mukačevskej eparchie. Pápež ho 5. 11. 1689 menoval titulárnym biskupom šebasteiským. Biskup De Camelis uskutočnil v eparchii 12 synod. Vizitoval farnosti a robil si podrobné poznámky. Vypracoval správu o stave eparchie pre Kollnicha a pre Congregatio de propaganda fide v Ríme. Pre vzdelanie a upevnenie nábožnosti vydal Bukvar a Katechesis v cyrilike. Dal zriadiť zakladinu arcibiskupa- kardinála Františka Jányho, szerémskeho biskupa, ktorú odovzdali kňazskému semináru v Trnave na krytie výdavkov gréckokatolíckych seminaristov. Veľké úsilie vyvinul de Camellis na usporiadanie životných podmienok gréckokatolíckeho duchovenstva, ktoré žilo v poddanských podmienkach. Kráľ Leopold I.: 23. augusta 1692 vydal výsadnú listinu pre gréckokatolíckych kňazov, ktorou oslobodil duchovných a ich deti z ponižujúceho poddanského stavu. Podľa uvedenej výsady mali mať gréckokatolícki duchovní rovnaké slobody ako duchovní latinského obradu.
Zdroj: Prierez dejinami Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.
Autor: Prof. ThDr. Peter Šturák, PhD. - všetky články od tohto autora (17)
Užhorodská únia –
22.05.2019 | História | Prierez dejinami Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. | Čítanosť(3952)
Užhorodská únia – "v praxi"
Užhorodská únia – genéza a uzavretie 2
17.01.2019 | História | Prierez dejinami Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. | Čítanosť(4618)
Užhorodská únia – genéza a uzavretie 2
Užhorodská únia – genéza a uzavretie
26.11.2018 | História | Prierez dejinami Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. | Čítanosť(4542)
Užhorodská únia – genéza a uzavretie

všetky súvisiace články (4) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε