www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=97
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Jakubova liturgia, Akolyta, Zeón.     pohľadnice

17.02.2003 | Publicistika | ThLic. Peter Jakub | Čítanosť(6061)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Animácia, antikoncepcia, potraty, zákazy Cirkvi, tabuizovanie a podobné otázky...

Animácia, antikoncepcia, potraty, zákazy Cirkvi, tabuizovanie a podobné otázky...

Mnoho ľudí sa v dnešnej dobe  vyjadruje k otázkam ohľadom počatia, oduševnenia, antikoncepcie, práva na slobodu, práva na slobodnú voľbu atď., bez toho, aby tomu rozumeli. Rád by som na tieto otázky odpovedal a niektoré veci ozrejmil.

Nedávno som čítal článok, v ktorom sa píše, že Cirkev v otázke momentu oduševnenia a začiatku života nebola jednotná. Pisateľka článku spomína sv. Tomáša Akvinského ako príklad rozdielu medzi minulosťou a súčasnosťou v tejto otázke. Celková úvaha Tomáša Akvinského ohľadom oduševnenia - animácie sa ale opierala o fakt - že duša, ktorá je animovaná, musí mať nejakú substanciu na ktorú sa animuje, čo je základná a dobrá myšlienka. V tej dobe ale ani Tomáš Akvinský, ani iní nevedeli, že substancia (nejaký základ, podstata) na ktorú má byť animovaná duša už existuje skôr. Mysleli si, že substancia vzniká až na „40, 80 deň“, keď to bolo dokázateľné. Tomáš sa mýlil v číslach - a to z nevedomosti o prenatálnom vývine človeka. Keď sa ale oprieme o jeho hlavnú myšlienku, o ktorú sa opiera Cirkev aj teraz, že duša je animovaná vtedy ak už existuje nejaká substancia, nejaký základ na ktorom sa dá rozvíjať, za čo v dnešnej dobe pokladáme DNA, tak teória Tomáša Akvinského bola správna, okrem jeho záveru – tých „40, 80 dní“.

Takže niet vôbec pochýb o tom, že po splynutí 2 pohlavných buniek muža a ženy vzniká nový život, v ktorom je od momentu splynutia pohlavných buniek aj duša, ktorá pochádza od Boha, pretože Boh je jediný darca života - vzniká človek, osoba, ktorú nemáme právo oberať o život, pretože nie my sme darcami života. Až vdýchnutím duše do tohto genetického základu, ktorý má v sebe už všetko perfektne naplánované, až týmto momentom sa všetko začína rozvíjať. Boh dáva povel k štartu. Ako na štartovnej čiare.

Nikto z vedcov ani z lekárov nemôže poprieť tieto fakty. Po splynutí dvoch pohlavných buniek opačného pohlavia, do ktorých Boh vkladá dušu začína rozvoj. Predtým sa s pohlavnými bunkami opačného pohlavia nič nedeje, len od okamihu ich splynutia skrze animáciu. Preto by bolo absurdné považovať za moment vzniku života, osoby, človeka moment fungovania mozgu,  samostatnosť, schopnosť prežiť, podobu človeka, alebo iný moment - veď predsa funkcia mozgu alebo podobné iné "kritéria na pozorovanie" by vôbec neboli, keby to nezačalo skôr. To je predsa jasné, a malo by to byť jasné aj všetkým, ktorí o zákonoch s touto tematikou budú rozhodovať - zákon o potratoch. Tiež by si to mali uvedomiť tí, ktorí propagujú antikoncepciu, už spomínané potraty a iné veci sprevádzané protiživotnou filozofiou.

Mnohokrát podľa ohlasov v médiách, vyznieva hlas Cirkvi ako zakazovanie a nariaďovanie. K tomu by som podotkol len toľko, že Cirkev nikomu nebude zakazovať, ale Cirkev musí prihliadať na to, aby sa vo svete, aj na Slovensku hovorila pravda - aj v otázkach života. Cirkev nemôže hovoriť na dnešné veci vo svete: "možno je to dobré", ale povie buď "ÁNO", alebo "NIE", poprípade vec sleduje a skúma.. Veci sa nemajú zakrývať, ale má sa o nich hovoriť vo svetle pravdy. Hocktorá žena, alebo muž na Slovensku, ktorý sa postaví do svetla Pravdy a prijme tieto pravdivé informácie, bez ohľadu na to, či jej (mu) to momentálne vyhovuje alebo nie, bude vedieť ako sa má rozhodnúť. Bude vedieť, že jedno rozhodnutie je zlé a druhé je dobré. Niet strednej cesty. Buď povie ANO, alebo NIE. Tak ako ani neexistuje menšie zlo. Buď človek pácha zlo, alebo dobro.

Myslím si, že keď žena a muž budú náležite poučení o tom ako to Boh krásne stvoril (napríklad ako vzniká zázrak života, kedy začína, a budú napr. vedieť, že to, čo žena nosí pod srdcom nie je len nejaký zhluk buniek, alebo „len plod“ ako hovoria tí, ktorí sa chcú vyhnúť pravde), isto sa rozhodnú pre život.  Mnohé ženy, ktoré o tom nevedeli a nechali sa oklamať "dobou", teraz stoja na uliciach vo svete a vydávajú svedectvo o tom, čo je pravda. Áno, ženy a  aj muži by mali poznať pravdu. A potom by sa rozhodli. Ale to neznamená, že pravdu zakryjem a zamlčím, alebo ju poviem len polovičnú, preto aby som niekomu urobil po vôli, alebo aby som sa niekomu prispôsobil, poprípade zapáčil. Škoda, mnohým ľuďom dnes nezáleží na pravde, ale na peniazoch a pohodlí. 

V rôznych reláciách typu „ring voľný“ sa ozýva argument na propagáciu plánovaného rodičovstva (potraty, antikoncepcia, sterilizácia ...), v ktorom sa poukazuje na zníženie potratov - počet potratov klesol.  Musím rázne protestovať, pretože ide o zavádzanie ľudí. Ide o  logickú vec, ktorú sa teraz pokúsim vysvetliť. Na jednej strane sa znížil počet potratov, na strane druhej sa ale zvýšilo percento ľudí užívajúcich antikoncepciu, ktorá v mnohom nahradí potrat. Stačí pozrieť na  mechanickú antikoncepciu - IUD, hormonálnu antikoncepciu - postkoitálna, a iné druhy, ktoré majú napr. "trojitý poisťovací systém" (zabrániť ovulácii, zahustiť kŕčok maternice, ale pre prípad počatia znížiť výstelku maternice, aby sa dieťatko neuhniezdilo  a žena tak ani nevie, že došlo k potratu.) Podľa mnohých a hlavne zahraničných štúdií hormonálna antikoncepcia zlyháva - dochádza  v mnohých prípadoch k oplodneniu, teda k počatiu nechcených detí. Percento pôrodnosti sa nezvyšuje a zároveň sa znižuje percento potratov, kde sú potom tie deti, ktoré boli počaté? Logicky nám vychádza, že sa potratili antikoncepciou, ktorú v mnohých prípadoch môžeme označiť za abortívnu - potratovú.

Prečo Cirkev odmieta antikoncepciu? Preto, lebo je stále zameraná proti životu. Nie je to len z dôvodu je škodlivosti, alebo neprirodzenosti, alebo z iných dôvodov. Rovnako ako potraty. Či ju užíva muž, alebo žena, stále ju užívajú s cieľom zabrániť životu (nie je to proti AIDS, to je len obalček, pozlátko) - a s nimi (antikoncepcia, potraty) sa do našich rodín nevnáša sloboda, ale smrť, vtiera sa myslenie proti životu, ktorého sme svedkami už dnes. Vo svete to ale uznali a  "beží" to tam, nech to "beží" aj u nás. - Výsledkom tejto lži - antikoncepcie, potratov - je napr. populačný prírastok Slovenska, ktorý v roku 2002 bol nulový. Nie je to alarmujúci signál, že niečo nie je v poriadku? 

Každý človek má právo rozhodnúť sa. Ale žiaden človek nemá právo siahnuť na cudzí život-na život inej osoby. A my kresťania by sme sa tejto Božej pravdy mali aj držať. Či nám to vyhovuje, alebo nie. Pretože kresťan môže Bohu povedať len ÁNO, alebo NIE. Inej cesty niet.  Buď budem ako kresťan žiť vo svetle, alebo v tme. Buď dám prednosť životu, alebo nechám, nech sa šíri smrť. A tak sa môže rozhodnúť každý, nielen kresťan. Buď človek, ľudstvo, Slovensko bude slúžiť životu, alebo smrti.

 Ešte jedna poznámočka k tomuto článku:

Mimochodom mnohí si myslia, že Cirkev otázku sexuality tabuizuje demonizuje ju. Cirkev nikdy otázku sexuality nedemonizovala a netabuizuje ju. Skôr sa snaží rozlíšiť sexualitu ako dar Boha človeku, od toho „sexu“, ktorý je dnes preferovaný v spoločnosti – egoistický, telesný - hedonistický.

Stretol som sa v médiách s názorom, podľa mňa, feministického razenia, aby ženy rozhodovali o otázke potratov na základe práva rodičov rozhodovať o čase narodenia svojich detí. Problém je ale v tom, že si niekto neuvedomil, že pod právom rodičov rozhodovať o počte a čase narodenia svojich detí, ktoré bolo uznané ako základné ľudské právo a je zakotvené v dokumentoch OSN  sa rozumie rozhodovanie RODIČOV – teda aj muža a ženy, nie je to vec len ženy samotnej.

Takýto feministický postoj vedie k deformácii rodiny a k veľkému nebezpečenstvu. Rodinu tvorí aj muž aj žena. Ak toto základné právo poprieme, potom môžeme kľudne zrušiť inštitúciu manželstiev, a môžeme založiť nejakú „slobodnú spoločnosť párov podľa vlastného výberu“ – vo svete sa to aj deje: viď páry homosexuálov, ktorí sa pokladajú za rodinu, a ktorí si chcú aj práva rodiny privlastniť. Ak takto budeme myslieť, skutočne budeme žiť v tme. Pravda je len jedna a nedá sa prekrútiť.

Na záver spomeniem aktuálnosť proroctva Izaiáša: „Lebo je to národ odbojný, lživí synovia, synovia, čo nechcú počuť náuku Pánovu, čo vravia vidiacim: „Neviďte!“ a prorokom: „Neprorokujte nám pravdu, hovorte nám príjemno, prorokujte klamstvá, odbočte z cesty, odchýľte sa z chodníka, odstráňte nám spred tváre Svätého Izraelovho!“ (Iz, 30, 9-11)

Autor: ThLic. Peter Jakub - všetky články od tohto autora (1)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε