Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa
Slovo na úvod
Katedrálny chrám je srdcom eparchie a práve preto je v centre pozornosti nielen veriacich miestnej cirkvi, ale aj v centre pozornosti pútnikov a turistov. V ňom sa konajú kňazské vysviacky a iné významné slávnosti počas archijerejských svätých liturgií, ktoré slávi miestný biskup.
Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa v Prešove je o to vzácnejší, že sa v ňom nachádzajú nám veľmi drahé relikvie dvoch blahoslavených biskupov - mučeníkov Pavla Petra Gojdiča, OSBM a Vasiľa Hopka.
História prešovskej katedrály
Prvým chrámom Prešovského gréckokatolíckeho biskupstva a druhým najväčším v Prešove je Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa. Nachádza sa v juhozápadnej časti Hlavnej ulice. Jeho dĺžka je 43 m, šírka 12 m (s kaplnkami 25 m), výška 13 m, veža je vysoká 40 m.
Chrám bol postavený na mieste gotickej kaplnky stojacej pri mestkom špitáli. Stavať ho začali v roku 1429, tiež ako špitálsky kostol. Za svätený bol Panne Márii. V jeho susedstve sa nachádzala nemocnica a chudobinec. po reformácii, v rokoch 1540 až 1672, ho užívali prešovskí slovenskí evanjelici. V júni 1672 ho dal jágerský kanoník Štefan Kolosváry odobrať evanjelikom, podobne ako aj ostatné kostoly. V jeseni 1672, počas úspešnej výpravy kurucov, bol kostol vrátený evanjelikom, ale už koncom toho istého roku, keď kuruci z mesta ustúpili, evanjelici kostol opäť stratili.
V roku 1673 bol na základe nariadenia kráľa Leopolda I. odovzdaný minoritom, ktorí prišli do Prešova. V rokoch 1705 - 1711 slúžil prešovským rímskokatolíkom aj ako farský kostol.
Ak vás táto téma zaujíma, danú publikáciu si môžete zakúpiť v Predajni Petra na Hlavnej ul. v Prešove.