www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=1162
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 13. august 2022     Meniny oslavuje: Ľubomír

Zoεpédia - náhodný výber: Minea, Manna, Misijné sestry.     pohľadnice

16.11.2011 | Čítanosť(5276)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(1)

100. výročie narodenia otca ThDr. Jána Ivana Mastiliaka CSsR

100. výročie narodenia otca ThDr. Jána Ivana Mastiliaka CSsR

V sobotu 29. októbra 2011 sa v obci Nižný Hrabovec uskutočnila milá spomienková slávnosť – 100 rokov od narodenia prvého slovenského gréckokatolíckeho redemptoristu, vedca a teológa otca ThDr. Jána Ivana Mastiliaka CSsR, ktorý zomrel v povesti svätosti, vzácneho rodáka z tejto obce. 

Slávnosť sa konala v gréckokatolíckom Chráme Zoslania Svätého Ducha v Nižnom Hrabovci, ktorý patrí do farnosti Poša v protopresbyteriáte Vranov nad Topľou-mesto. Starostka obce Mgr. Marcela Pčolinská privítala prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ, ako aj ďalších vzácnych hostí. Po vstupných modlitbách začal vladyka Ján archijerejskú svätú liturgiu. Spolu s ním celebrovali košický eparcha Milan Chautur CSsR, emeritný pomocný pražský biskup Ján Eugen Kočiš a emeritný rímskokatolícky arcibiskup Alojz Tkáč z Košíc, tiež protoigumen michalovskej viceprovincie otec Jaroslav Štelbaský CSsR, provinciál pražskej provincie P. Josef Michalčík CSsR, viceprovinciál bratislavskej viceprovincie redemptoristov P. Václav Hyppius CSsR, vranovský protopresbyter otec Michal Zorvan, miestny správca farnosti otec Igor Zimovčák a ďalší rehoľní a eparchiálni gréckokatolícki a rímskokatolícki kňazi.

Kazateľom na slávnosti bol vladyka Milan, ktorý spomínal na otca Jána, alebo otca Ivana, lebo aj tak ho volali, ako na rehoľného spolubrata, skromného, pokorného a učeného človeka, ktorého nezlomili nijaké ťažkosti ani prenasledovanie. Vyzdvihol jeho pokoru a skromnosť, odvahu a vieru, vernosť Bohu a milovanej Cirkvi.

Na záver svätej liturgie, ktorú svojím spevom obohatili bohoslovci Gréckokatolíckeho kňazského seminára v Prešove a miestna gréckokatolícka mládež, správca farnosti otec Igor Zimovčák poďakoval všetkým prítomným za účasť na slávnosti, slávenie Eucharistie a spoločnú modlitbu.

Po svätej liturgii nasledoval sprievod a všetci prítomní sa v procesii presunuli do centra obce, na novovzniknuté námestie, kde slávnosť pokračovala odhalením a posvätením pamätníka s podobizňou o. Jána Mastiliaka CSsR. Autorom pamätníka je sochár Ján Lukács z Moldavy nad Bodvou. Následne námestie, na ktorom stojí pamätník, bolo pomenované ako Námestie Dr. Mastiliaka.

Program spomienkovej slávnosti pokračoval v rímskokatolíckom kostole odborným seminárom, ktorého moderátorom bol prof. Peter Zubko a predniesol aj prvý príspevok, kde hovoril o cirkevno-politicke j situácii v komunistickom Československu. Redemptorista otec Atanáz Mandzák vo svojom príspevku pripomenul dôležité črty osobnosti Jána Mastiliaka. Otec Dr. Peter Borza, odborný asistent na Gréckokatolíckej teologickej fakulte v Prešove, sa v príspevku zameral na prenasledovanie Gréckokatolíckej cirkvi a jej činnosť v ilegalite v rokoch 1950 – 1960. Následne sa zhromaždeným prihovoril František Mikloško, ktorý spomínal na svoje stretnutie s otcom Jánom Mastiliakom. Zhromaždenie pozdravil aj minister Ján Figeľ a potom boli prečítané pozdravné listy od emeritného prešovského biskupa Jána Hirku a pomocného košického biskupa Stanislava Stolárika. Svojím svedectvom prispeli aj arcibiskup a metropolita Ján, manželia Polákovci, príbuzní otca Mastiliaka z Nižného Hrabovca, P. Ján Janok CSsR, P. Michal Zamkovský CSsR, sestra Františka Čačková OSF, P. Marcel Kovaľ CSsR, sestra provinciálna Petra Sičáková SNPM, sestra Beata Cecília Brajerová SDR. Otec protoigumen redemptoristov Jaroslav Štelbaský vo svojom vystúpení povedal, že prebieha prípravná fáza, aby sa mohol začať beatifikačný proces otca Jána Mastiliaka. Súčasťou seminára bola aj malá výstava venovaná jeho životu a dielu.

Celá spomienková slávnosť na vzácneho rodáka z Nižného Hrabovca sa niesla v duchu príjemnej a pokojnej atmosféry a iste prispela k hlbšiemu poznaniu jeho osoby i diela.

Zdroj: Igor Zimovčák

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε