www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=1205
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 11. august 2022     Meniny oslavuje: Zuzana

Zoεpédia - náhodný výber: Antiochijská škola, Kantor, Almužna.     pohľadnice

24.10.2016 | Čítanosť(4152)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Púť po Drevených Gréckokatolíckych chrámoch

Púť po Drevených Gréckokatolíckych chrámoch
Gréckokatolícke arcibiskupstvo v Prešove v spolupráci s Jednotou dôchodcov Slovenska zorganizovali 19.októbra 2016 púť „Cesta za poznaním nášho dedičstva“ v Prešovskej archieparchií.
 
Aj tohto roku pútnikov sprevádzal otec diakon Rudo Hreňo a pán Pavol Guman. Cesta ubiehala v príjemnej atmosfére a družných rozhovoroch pútnikov v očakávaní, čo nového z bohatého dedičstva našich predkov dnes uvidíme. Dedinky učupené v malebných údoliach a v lone hôr niesli so sebou tak našu prítomnosť, ako aj minulý čas, keď naši predkovia osídľovali tento kraj a s nimi prichádzala aj viera, ktorú umocňovali aj budovaním drevených chrámov.
 
Prvá zastávka bola v dedinke Kožany. Malý, skromný drevený chrám nás očaril svojou jedinečnosťou, zachovalými freskami na stenách, ikonostasom, postrannými ikonami a zástavami a obrazom neznámeho autora Všetkých zaujal pútavý výklad miestneho sprievodcu p. Kovaľa a otca diakona R. Hreňu, ale aj odpovede na otázky prítomných.
 
Druhou zastávkou bol chrám v Ladomirovej. Po privítaní duchovným o. Pavlom Semanom nasledovala svätá liturgia. V kázni nám o. diakon prezradil, čo je dôležité mať na pamäti pri svojej sebarealizácii. To najdôležitejšie je byť ako Kristus a túžiť tak slúžiť iným. Po nej o. Seman poskytol fundované informácie o chráme, ktorý patrí k najkrajším v archieparchií. Zdôraznil zodpovednosť a starostlivosť Gréckokatolíckeho arcibiskupstva a štátu o toto naše jedinečné bohatstvo, ktoré je zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Vyzdvihol prácu, um a talent slovenských reštaurátorov pri záchrane drevených chrámov pre budúce generácie. Ako povedal, je potešujúce, že naše drevené chrámy navštevujú nielen cudzinci, naši krajania a rôzne delegácie, ale viditeľne vzrástol počet návštevníkov z rôznych kútov Slovenska. Naša ďalšia cesta viedla do Šemetkoviec. Tu sme prostredníctvom audio záznamu spoznali chrám, jeho históriu, výzdobu a starosloviensku liturgiu.
 
Na záver našej púte, otec diakon a p. Guman poďakovali prítomným pútnikom za účasť a otec diakon tlmočil milý pozdrav od otca arcibiskupa Mons. Jána Babjaka SJ. aj s jeho archijerejským požehnaním, ktoré zaslal pútnikom a ich rodinám.
 
Všetci sme si odniesli bohaté dojmy a už teraz sa tešíme na ďalšie poznávania bohatstva nášho regiónu, zhutnené v stavbách drevených gréckokatolíckych chrámov.
 

 
 

 

 

 

 

Zdroj: Milan Korkobec

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε