www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=1220
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 17. máj 2022     Meniny oslavuje: Gizela

Zoεpédia - náhodný výber: Hospic, Boh - je jednoduchý, Mitra.     pohľadnice

10.03.2017 | Čítanosť(2921)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Rozhovor s prof. Petrom Šturákom, spoluautorom edície „Svedkovia viery“

Rozhovor s prof. Petrom Šturákom, spoluautorom edície „Svedkovia viery“
Rím 9. marca (RV) Za účasti prefekta Kongregácie pre kauzy svätých kardinála Angela Amata v stredu na pôde Pápežskej univerzity Gregoriana prezentovali druhý zväzok edície prof. Jana Mikruta a kolektívu autorov o prenasledovaní katolíkov v strednej a východnej Európe v dobe komunistických režimov. Odborná publikácia „Svedkovia viery: Osobné a kolektívne skúsenosti katolíkov v stredovýchodnej Európe počas komunistického režimu“ predstavuje osudy okolo 50 osobností, ktoré hrdinsky znášali protináboženské prenasledovanie v krajinách od Albánska až po niekdajšie Československo. Jedným z jej spoluautorov jej prof. Peter Šturák, dekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity. 
 
V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas prof. Šturák priblížil význam publikácie ako sprístupnenie duchovného odkazu osobností, ktoré poskytujú vzory pre Cirkev v ďalších obdobiach, pričom viacerí z nich už boli úradne vyhlásení za orodovníkov u Boha. Slovensko tak má vo svojich novodobých dejinách už štyroch blahoslavených, z ktorých traja sú gréckokatolíci. Profesor Šturák vysvetľuje, že v záujme perspektívneho pokračovania týchto káuz k stupňu kanonizácie sa na biskupstvách dlhodobo zhromažďujú svedectvá o vyprosených milostiach. Uvádza aj čerstvo zaznamenané osobné svedectvo o veľkodušnosti bl. biskupa Gojdiča od jedného z jeho spoluväzňov, s ktorým sa biskup nezištne podelil o polovicu svojho obeda. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ROZHOVOR je možné nájsť TU 
 
Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu / Sr. Alena Barvirčáková CJ
 

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε