www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=1301
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 30. september 2022     Meniny oslavuje: Jarolím

Zoεpédia - náhodný výber: Dišpenz, Exkomunikácia, Hodinky.     pohľadnice

05.10.2018 | Čítanosť(3610)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Pútnici za klímu sa vydávajú na 1 500 km dlhú púť z Vatikánu do Katovíc

Pútnici za klímu sa vydávajú na 1 500 km dlhú púť z Vatikánu do Katovíc
Vo svete dnes čelíme situácii, kedy krajiny ako Spojené štáty americké, Austrália či Brazília upúšťajú od svojich klimatických záväzkov, ktorých cieľom je znižovať emisie skleníkových plynov. Pútnici z celého sveta, ľudia dobrej vôle, sa dnes vydávajú na náročnú cestu, dlhú 1 500 km, aby vyzvali politických lídrov k urýchleným riešeniam klimatických zmien vo svete.
 
Skupina pútnikov z Filipín, Tichomoria, Európy a Spojených štátov amerických sa vydá na cestu z Vatikánu do poľských Katovíc naprieč Európou. Počas 1 500 km cesty sa podelia o príbehy z ich komunít, ktoré boli negatívne postihnuté následkami klimatických zmien. Zároveň ponesú výzvu prijať konkrétne záväzné pravidlá na nadchádzajúcich klimatických rokovaniach COP24 v Katoviciach, ktoré sa uskutočnia v dňoch 3. – 14. decembra 2018.
 
Púť za klímu povedie Yeb Saño, bývalý klimatický vyjednávač Filipín pri OSN. V roku 2013 zasiahol jeho rodnú obec ničivý tajfún Haiyan. Viac ako 6 000 ľudí vtedy prišlo o život. Členmi skupiny pútnikov budú aj jeho rodáci, ktorí prežili túto prírodnú katastrofu.
Pútnici vykročia na svoju cestu z Námestia sv. Petra v Ríme vo štvrtok 4. októbra. Stane sa tak práve na sviatok sv. Františka, patróna ekológov, ktorý je inšpiratívnou osobnosťou nielen pre kresťanov.
 
Pútnici ponesú na svojich pleciach modlitby a priania z celého sveta, ktoré budú mať pripevnené na svojich batohoch.
 
„Pútnici strávia na cestách viac ako dva mesiace, budú sa brodiť snehom, spať na dlážkach kostolov či škôl. A to všetko preto, aby vydali svedectvo a upriamili pozornosť celého sveta na klimatickú spravodlivosť. Musíme zaistiť, aby globálne otepľovanie zostalo na úrovni pod 1,5 °C a musíme to dosiahnuť teraz. Títo pútnici ponesú mnohé príbehy vo svojich srdciach a priania a modlitby celého sveta na svojich pleciach. Kresťania sú v tejto téme zajedno, všetci chceme spravodlivé riešenie klimatických zmien a chceme ho okamžite.” uzatvára Tomás Insua, výkonný riaditeľ Globálneho katolíckeho klimatického hnutia (GCCM).
 
Pútnici počas svojej cesty prejdú naprieč Talianskom, Slovinskom, Rakúskom, Slovenskom, Českou republikou a Poľskom.

Do tejto medzinárodnej aktivity sa na Slovensku v dňoch 22. - 25. november 2018 zapoja organizácie eRko-HKSD, Slovenský skauting a Greenpeace.

Púť za klímu koordinuje medzinárodná koalícia partnerov:
 
 
Viac informácií o púti nájdete na webovej stránke http://climatepilgrimage.com
Kontakt: Jozef Magda, eRko – HKSD, jozef@erko.sk / +421 908 183 410

 

Zdroj: Jozef Magda

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε