www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=1360
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 9. február 2023     Meniny oslavuje: Zdenko

Zoεpédia - náhodný výber: Kapucíni, Hudba - cirkevná, Heretik.     pohľadnice

28.04.2020 | Čítanosť(1100)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Pred 70 rokmi bola zrušená Gréckokatolícka cirkev vo vtedajšom Československu

Pred 70 rokmi bola zrušená Gréckokatolícka cirkev vo vtedajšom Československu
Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si dnes pripomína smutné 70. výročie tzv. Prešovského soboru, ktorým oficiálne a verejne vyvrcholila likvidácia Gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu.
 
Sobor sa uskutočnil 28. apríla 1950 v sále Čierneho orla v Prešove pod taktovkou komunistickej strany a Štátnej bezpečnosti. Na zhromaždenie nakomandovali straníkov, študentov, milicionárov, ale napríklad aj ženy, ktoré išli do Prešova na trh. Násilne naň priviezli aj viacerých gréckokatolíckych kňazov.
 
Na "sobore" bol prijatý vopred pripravený manifest s uznesením, podľa ktorého sa gréckokatolícki veriaci vracajú do Pravoslávnej cirkvi. Manifest "zrušil" jednotu Gréckokatolíckej cirkvi so Svätou stolicou a zároveň žiadal moskovského pravoslávneho patriarchu, aby gréckokatolíkov "láskavo" prijal pod svoju právomoc.
 
Medzitým Štátna bezpečnosť odviedla z prešovskej Katedrály sv. Jána Krstiteľa zadným vchodom do väzenia prešovského gréckokatolíckeho biskupa Pavla Petra Gojdiča, ktorý sa stal mučeníkom komunistického režimu.
 
Prešovský sobor bol vopred zinscenovaným zhromaždením, následkom ktorého bola Gréckokatolícka cirkev v Československu postavená mimo zákon. Bol to násilný zásah známy ako "Akcia P". Nastala perzekúcia gréckokatolíckych biskupov, kňazov a veriacich.
 
Všetok majetok Gréckokatolíckej cirkvi sa previedol na Pravoslávnu cirkev. Gréckokatolícki kňazi boli najprv rôznymi sľubmi, neskôr násilne, presviedčaní, aby opustili svoju cirkev. Pretože v drvivej väčšine odolali nátlaku, boli uväznení a vyvezení do českého pohraničia so zákazom pobytu na Slovensku.
 
Gréckokatolícka cirkev celých 18 rokov oficiálne neexistovala. Pretrvávala však v podzemí, vo svedectve jej biskupov, kňazov a mnohých veriacich. Jej činnosť bola obnovená až po Pražskej jari v roku 1968, ale po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy a následnej normalizácii bola až do Nežnej revolúcie v roku 1989 štátnou mocou iba trpená.
 
Toto dnešné 70. výročie tzv. Prešovského soboru malo byť sprevádzané viacerými spomienkovými udalosťami. Dnes, v deň výročia, bola pripravená slávnosť odhalenia pamätnej tabule na múre lepoldovskej väznice. Práve v tejto väznici zomrel na následky fyzického a psychického týrania dnes už blahoslavený biskup Pavel Peter Gojdič. Po tzv. Prešovskom sobore bol totiž vo vykonštruovanom procese odsúdený komunistickým režimom na doživotie, stratu všetkých občianských práv a finančnú pokutu 200 000 korún za velezradu a špionáž. Zomrel v deň svojich 72. narodenín 17. júla 1960.
 
Odhalenie pamätnej tabule tak bude pripomínať obe výročia – 70. výročie zrušenia Gréckokatolíckej cirkvi a 60. výročie odchodu do večnosti mučeníka tejto cirkvi. Odhalenie tabule bolo pripravované v úzkej spolupráci Prešovskej archieparchie a jej arcibiskupa metropolitu Jána Babjaka SJ a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR a jeho podpredsedu Igora Rintela. Bol to práve blahoslavený biskup Pavel Peter Gojdič, ktorý počas 2. svetovej vojny sa podieľal na záchrane množstva životov Židov žijúcich na území vtedajšieho Slovenského štátu. Za túto záchranu mu bol in memoriam udelený titul Spravodlivý medzi národmi a taktiež pamätná medaila, na ktorej sú vyrazené slová z židovského Talmudu: „Ten, kto zachráni jeden ľudský život, zachráni svet“.
 
Okrem odhalenia pamätnej tabule na leopoldovskej väznici sa mala v spolupráci s Teologickou fakultou Trnavskej univerzity uskutočniť vedecká konferencia venovaná osobnosti blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča.
 
Smutnému 70. výročiu zrušenia Gréckokatolíckej cirkvi mala byť venovaná aj Medzinárodná vedecká konferencia, ktorá sa mala o dva dni, teda 30. apríla 2020, uskutočniť na pôde Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove. Súčasťou programu tejto konferencie malo byť odhalenie pamätnej tabule na budove PKO – Čierny orol, teda mieste, kde sa pred sedemdesiatimi rokmi tzv. Prešovský sobor zinscenoval.
 
Vzhľadom však na pokračujúci zákaz zhromažďovania a trvanie opatrení, ktoré zaviedli inštitúcie verejnej správy sa všetky tieto spomienkové slávnosti posúvajú na neskorší termín.
 
Zdroj: Michal Pavlišinovič

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε