www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=1364
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 3. február 2023     Meniny oslavuje: Blažej

Zoεpédia - náhodný výber: Eminencia, Mantia, Irmologion.     pohľadnice

21.05.2020 | Čítanosť(974)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Na budove väznice v Leopoldove odhalia tabuľu biskupovi Gojdičovi

Na budove väznice v Leopoldove odhalia tabuľu biskupovi Gojdičovi
 
Bratislava 20. mája (TK KBS) V pondelok 25. mája na budove Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove (Gucmanova 19/670, Leopoldov) odhalená pamätná tabuľa prešovskému biskupovi blahoslavenému Pavlovi Petrovi Gojdičovi OSBM, Spravodlivému medzi národmi.

Pamätnú tabuľu v Leopoldove o 9:30 slávnostne odhalia prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak, podpredseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Igor Rintel a predseda Národnej rady SR Boris Kollár. Pri odhaľovaní tabule budú aj predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič a rektor Trnavskej univerzity René Bílik.

V ten istý deň, 25. mája od 14:00 bude prebiehať online konferencia o živote blahoslaveného biskupa P.P. Gojdiča a o dialógu medzi kresťanmi a židovskou komunitou. Vystúpia na nej renomované osobnosti zo Slovenska a zahraničia. Úvodný príhovor prednesie kardinál Kurt Koch, predseda Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov. Konferencia bez prezenčnej účasti rečníkov bude v priamom prenose vysielaná na facebookovej stránke Židia na Slovensku.
 
 
Obe podujatia sú výsledkom intenzívnej, konsenzuálnej a prínosnej spolupráce Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR a kresťanských cirkví na Slovensku.
 
Pred sedemdesiatimi rokmi sa uskutočnil tzv. Prešovský sobor. Vtedajšia štátna moc ním na dlhé roky zakázala Gréckokatolícku cirkev. Barbarsky tým pošliapala slobodu myslenia, svedomia, náboženského vyznania a viery. Mnohí gréckokatolícky kňazi a biskupi skončili v leopoldovskom väzení.
 
Medzi nimi aj biskup Pavol Peter Gojdič, ktorý v ňom pred šesťdesiatimi rokmi zomrel. Aj v prísne stráženom väzení, v ponurej atmosfére začiatku ohavných päťdesiatych rokov ostal biskup Gojdič verný svojim hodnotám. Práve tie mu nedali pasívne sa pozerať na tragický osud slovenských židov vo vojnových časoch.
 
Svojou nebojácnou činnosťou ich zachránil mnohých. Za to získal in memoriam prestížny titul udeľovaný záchrancom židov - Spravodlivý medzi národmi. Veľmi zaslúžene je preto blahoslavený biskup Pavol Peter Gojdič symbolom statočnosti, odvahy a porozumenia medzi kresťanmi a židmi.

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε