www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=153
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 28. september 2023     Meniny oslavuje: Václav

Zoεpédia - náhodný výber: Kadideľnica, Essentia, Démonický.     pohľadnice

13.11.2001 | Čítanosť(3986)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Medzinárodná konferencia v Olomouci

Medzinárodná konferencia v Olomouci

Kabinet pro studium filosofie středověku a renesance při Katedře filosofie FF UP v Olomouci v spolupráci s Nadací Světový étos (Centrum Prokopios v Sázavě) usporiadal pod záštitou predsedu Parlamentu ČR Petra Pitharta v dňoch 13. – 14. 11. 2001 medzinárodnú konferenciu na tému Kusánus, jeho dílo v minulosti a jeho odkaz budoucnosti.

Mikuláš Kuzánsky (1401-1464) kardinál, filozof a diplomat, bol človekom, ktorý sa usiloval o pokoj, porozumenie a jednotu medzi kresťanmi. Na jeho myslenie podstatným spôsobom vplývalo osobné oboznámenie sa s teológiou a tradíciou východnej cirkvi.

Referáty boli zamerané na tri tematické okruhy: 1.výsledky bádania a nové interpretácie posledných 20 rokov; 2. vzťah českých mysliteľov ku Kuzánskemu od 15. storočia do dnešných dní; 3. význam Kuzánskeho diela v úsilí o svetový étos.

Na konferencii odznel príspevok Dr. Pavla Dancáka z Katedry kresťanskej filozofie Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulty v Prešove pod názvom Docta Ignorantia and the Presence of the Absence as a Presumption of the Worldwide Ethos (Učená nevedomosť a prítomnosť neprítomného ako predpoklad svetového étosu), v ktorom bolo predstavené myslenie Mikuláša Kuzánskeho ako príspevok k prijatiu ľudskej situovanosti vo svete, v ktorom nám nie je súdené poznať veci definitívne vyčerpávajúcim spôsobom, no napriek tomu poznanie zostáva eminentnou charakteristikou, ba spôsobom života človeka, čo je nevyhnutné reflektovať pri uvažovaní o mravných predpokladoch ľudského konania.

Slovo 2002, č. 2, s. 9.

Zdroj: -red-

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε