www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=264
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 30. november 2022     Meniny oslavuje: Ondrej, Andrej

Zoεpédia - náhodný výber: Proskomídia - modlit..., Nedeľa Všetkých svät..., Izobraziteľné antifó....     pohľadnice

06.12.2002 | Čítanosť(4341)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Spomienka na o. Jozefa Čverčka, CSsR

Spomienka na o. Jozefa Čverčka, CSsR

Veriaci farnosti Stropkov a oo. redemptoristi si 6. decembra 2002 pripomenuli panychídou a sv. liturgiou 10. výročie smrti o. Jozefa Čverčka, CSsR.

O. Jozef sa narodil 2. marca 1922 v Topoľanoch pri Michalovciach v rodine Michala Čverčka, robotníka a Anny rod. Antolíkovej, ktorí mali okrem Jozefa ešte štyri deti, synov Juraja a Michala a dcéry Máriu a Helenu. Jozef bol druhý v poradí, najstaršia bola sestra Mária. Obdobie predškolského veku o. Jozef prežil šťastne, základom čoho bola predovšetkým rodina a príklad, akým ho viedli životom rodičia. O. Jozef mal množstvo kamarátov, hrávali futbal, behali po dvore, či pásli kone.

Keď mal o. Jozef šesť rokov začal chodiť do obecnej školy, ktorá stojí v Topoľanoch pri cerkvi dodnes. Aj keď sa v tých časoch do školy chodilo málo, učenie mu nerobilo problémy. Novou školskou, ale i životnou etapou bol pre Jozefa vstup do juvenátu redemptoristov v Libějoviciach. Stalo sa tak v roku 1933, keď sa rozhodol, že bude misionárom a ako jedenásťročný odišiel do Čiech. Po skončení juvenátu, v ktorom, ako sa sám neskôr vyjadril: „... som sa cítil šťastne od prvého dňa.“, vstúpil v polovici júla 1939 do noviciátu v Českých Budějoviciach. Z dôvodu II. svetovej vojny, po noviciáte odchádza do Starej Boleslavy, kde súkromne študuje septimu pod vedením o. Alojza Březinu, po čom odišiel do Obořišťa, kde redemptoristi študovali teológiu. Vojna zapríčinila, že sa v tomto období dlhých šesť rokov nedostal domov. Po prvý krát prišiel až po vojne v roku 1945. O rok neskôr 21. júla 1946 v Prešove prijal nižšie svätenia lektorátu a subdiakonátu a v auguste toho istého roku odchádza do Obořišťa pokračovať v štúdiu teológie.

Kňazskú vysviacku o. Jozef prijal z rúk bl. muč. o. bp. Pavla Petra Gojdiča, OSBM dňa 24. júna 1947 v Michalovciach. Primičnú sv. liturgiu slúžil v rodných Topoľanoch, kde ho sprevádzal vtedajší viceprovinciál, dnes bl. muč. o. Metod Dominik Trčka a primičný kazateľ, ktorým bol o. Fail. Prvým jeho kňazským pôsobiskom sa stali Michalovce, kde v škole na Moyzesovej ulici vyučoval náboženstvo. O. Jozef sa však nevenoval výlučne škole. Kroniky spomínajú aj o jeho misionárskych aktivitách mimo Michaloviec, akými boli hlásanie Božieho slova, spovedanie a iné.

V septembri v roku 1948 o. Jozef prichádza do Stropkova. Sám na túto udalosť spomína: „ ... dostal som sa do Stropkova namiesto o. Arvaja. Bola to výmena. V Stropkove som mal pomáhať o. Bohumilovi Čelustkovi pri stavbe nového chrámu. Tu som pôsobil a radoval sa z výstavby chrámu.“

Neradoval sa dlho. „Barbarská noc“ z 13. na 14. apríla 1950, keď vtedajšia vláda prostredníctvom vojska, štátnej bezpečnosti a ZNB násilne vtrhla do kláštorov a rehoľníkov sústredila v koncentračných táboroch, sa dotkla aj malej komunity redemptoristov v Stropkove. Bolo to vo veľkonočnom týždni. Okolo 23. hodiny príslušníci ZNB vtrhli do domu, kde bývali redemptoristi a zatkli všetkých, čo boli v dome. Previezli ich do Prešova a odtiaľ do Podolínca.

O. Jozef bol väznený do 1. decembra 1951, keď bol ako jeden z mladších, vzatý „na vojenčinu“ k pracovným útvarom PTP. Z tejto „služby“ bol prepustený začiatkom mája 1954. Zamestnal sa v Ružomberku v Stavremesle, potom v Uhoľných skladoch a nakoniec v Pozemných stavbách. V septembri roku 1961, ako sám spomína: „... bol druhý záťah na rehoľníkov. A tak aj skupinu v Ružomberku zatvorili do Banskej Bystrice a tam nás súdili. (...) Ja som dostal štyri roky väzenia – pre nič za nič.“ V máji 1962 bol prepustený na amnestiu. Zamestnal sa ako robotník v Pozemných Stavbách v Michalovciach. V roku 1964 bol na inzerát prijatý do Liečebného ústavu pre TBC Kunerad, kde pracoval ako skladník s úradnou agendou.

Po udalostiach v 1968 roku sa o. Jozef vrátil do kňazskej služby. Vrátil sa do Stropkova, kde bol s o. Čelustkom a o. Ďurkáňom. Čoskoro však bol menovaný do Bukoviec, kde pôsobil tri roky a od 1. januára 1971 účinkoval opäť v Stropkove, ale už v zmenených pomeroch v spoločnom užívaní chrámu s pravoslávnymi. Tu vytrval až do svojej smrti, ktorá prišla náhle 6. decembra 1992. Odišiel k Pánovi tak, ako prežil celý svoj život – ticho a predsa ako veľká osobnosť.

Spôsob života, akým žil, nás skláňa k tvrdeniu, že bol Božím mužom, verný svojim rehoľným sľubom a úplne odovzdaný svojmu kňazskému poslaniu. Pre svoju tichú a pokornú povahu bol veľmi obľúbený. Mali ho radi mladí aj starí.

Nech jeho láska k Bohu i k blížnemu, láska k Panne Márii a túžba po záchrane duší sa stane aj pre nás príkladom hodným nasledovania.

Zdroj: o. Mgr. Jozef Vojtila, CSsR

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε