www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=3
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 7. december 2023     Meniny oslavuje: Ambróz

Zoεpédia - náhodný výber: Dišpenz, Akatistova sobota, Púť, putovanie.     pohľadnice

02.02.2002 | Čítanosť(5804)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Sviatok Stretnutia Pána - Deň zasväteného života

Sviatok Stretnutia Pána - Deň zasväteného života

V celom kresťanskom svete sa 2. februára pripomína pamiatka obetovania Ježiša Krista v chráme. Vo východnom obrade sa tento sviatok nazýva Stretnutie Pána. Pripomíname si udalosť, keď Mária s Jozefom na 40. deň po narodení Ježiša prinášajú ho do chrámu a starec Simeon spieva chválospev "Teraz prepustíš Pane svojho služobníka..." a označuje Ježiša ako Spasiteľa všetkých národov a "Svetlom na osvietenie pohanov". Na pamiatku tejto udalosti kňazi v tento deň pri bohoslužbách svätia sviece nazývané aj hromničky.

Svätý Otec Jána Pavol II. ustanovil, aby sa tento sviatok slávil tiež ako deň zasväteného života. Pri tejto príležitosti sa v Prešove stretne biskup Mons. Ján Hirka s rehoľníkmi a rehoľnicami prešovského biskupstva. Slávnosť, ktorá sa bude niesť v znamení spomienky na nedávno blahorečených mučeníkov gréckokatolíckej cirkvi biskupa Pavla Petra Gojdiča, OSBM a Metoda Dominika Trčku, CSsR., ktorí obidvaja boli členmi rehoľných komunít, sa začne sv. liturgiou v katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa o 8.00 hodine, pri ktorej otec biskup posvätí sviece. O 10. hodine v aule Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulty PU v Prešove zástupcovia jednotlivých reholí predstavia svoje rehoľné spoločenstvo a oboznámia prítomných ako konkrétne chce ich rehoľa šíriť svoju charizmu v súčasnej dobe. Duchovný program pripravia aj bohoslovci prešovského gréckokatolíckeho seminára blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča. Stretnutie sa zakončí spoločným obedom v biskupskej rezidencii.

Zdroj: ISPB

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε