www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=340
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 7. február 2023     Meniny oslavuje: Vanda

Zoεpédia - náhodný výber: Trojica, Apoštolský dekrét, Kvetná nedeľa.     pohľadnice

06.05.2003 | Čítanosť(4279)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Drevený kostolík v Nižnom Komárniku má svojich ktitorov

Drevený kostolík v Nižnom Komárniku má svojich ktitorov

Nezisková organizácia „Záchrana a obnova národných kultúrnych pamiatok drevené chrámy pod Duklou“ úspešne už piaty rok zachraňuje viac ako dve desiatky sakrálnych skvostov ľudovej architektúry severovýchodného Slovenska.

Vďaka ministerstvu kultúry, štátneho fondu Pro Slovakia a donorov doteraz preinvestovali 16 miliónov korún. Z týchto prostriedkov sa z havarijného stavu pozviechalo sedem drevených kostolíkov.

Podľa slov hlavného aktéra celého projektu Michala Kosťa je tento úspech vo vymierajúcom a riedko osídlenom kraji slovensko-poľského pohraničia, malým zázrakom.”

Výrazný podiel na doterajšom úspechu pri záchrane gréckokatolíckych drevených chrámov majú aj osobnosti kultúrno-spoločenského a hospodárskeho života, ktoré prijali ktitorstvo - patrónstvo nad jednotlivými kostolíkmi.

Označenie ktitor (z gr.) - zakladateľ, tvorca a vládca sa v byzantskej cirkvi v minulosti veľmi často používalo ako pomenovanie pre fundátora či mecéna chrámu.

Niekdajšiu tradíciu ktitorstva sa pomaly darí prebúdzať aj vo svidníckom regióne. Aj preto bolo v obci Nižný Komárnik 6. mája 2003 už štvrté slávnostné ustanovenie ktitorov. Novodobými dobrodincami chrámu Ochrany presvätej Bohorodičky sa stali Zuzana Martináková, podpredsedníčka NR SR a Jan Marinus Wiersma, poslanec Európskeho parlamentu, člen zahraničného výboru a spravodajca pre Slovensko.

Ako sa obaja svorne vyjadrili, je to pre nich veľká česť, no zároveň zodpovednosť, aby zo svojej pozície dokázali urobiť maximum pre záchranu tohto kultúrneho dedičstva.

Malou perličkou je, že po liturgii ustanovenia ktitorov, ktorú slúžil tamojší duchovný správca Jaroslav Popovec, sa de facto Jan Marinus Wiersma stal prvým zástupcom Podduklianskeho regionu v európskom parlamente.

Zdroj: Zuzana Lehotská

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε