www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=363
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 30. november 2022     Meniny oslavuje: Ondrej, Andrej

Zoεpédia - náhodný výber: Proskomídia - modlit..., Proskomídia – „Na če..., Trojica - novozákonn....     pohľadnice

11.05.2003 | Čítanosť(4768)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Škola ikonopiscov sv. Lukáša

Škola ikonopiscov sv. Lukáša

Na začiatku tretieho tisícročia takmer s prekvapením konštatujeme, že súčasný človek, nech už patrí do ktorejkoľvek kultúry, náboženstva či zemepisnej oblasti, prejavuje veľký záujem o všetko, čo je duchovno, duchovnosť a duchovný život.

Zvlášť v kresťanskom prostredí vidno všeobecnú potrebu návratu k prameňu. Živý podnet tomuto návratu dal II. vatikánsky koncil. Azda najviditeľnejším prameňom sú pre nás, veriacich východného obradu, ikony.

IKONA (z gréckeho eikon – obraz) je podľa Pseudodinysia Areopagita zviditeľnením, lebo ňou sa zobrazuje neviditeľný duch, prebývajúci vo viditeľnom tele. Ikona nie je len jednoduchý obraz alebo dekorácia, ba ani ilustrácia Svätého písma, ale je to „teológia v obraze“, naviazaná na písomnú a ústnu cirkevnú tradíciu. Je to umenie, ktoré učí o viere.

Pri vstupe do východného chrámu sa nám naskytne úchvatný pohľad. Veriaci sa vďaka ikonám, ktoré zdobia naše cerkvi, nachádza vo vyššom, vznešenejšom a šťastnom svete, kde ho obklopujú nebeské bytosti.

Najlepšou zárukou uchovávania tradícií sú mladí ľudia. Rozhodli sme sa v našej farnosti podchytiť a rozvíjať záujem detí už od mladšieho školského veku. Pritom nejde len o rozvíjanie výtvarného cítenia, ale hlavne o duchovnú spojitosť, lebo Pán Ježiš povedal: „Kde sú dvaja, alebo traja v mojom mene, tam som aj ja medzi nimi.“

Založili sme v našej farnosti vo Vranove nad Topľou detskú školu ikonopisectva a zverili sme sa pod ochranu evanjelistu sv. Lukáša, ktorý ako prvý napísal ikonu presvätej Bohorodičky s Pánom Ježišom – Hodigitriu.

Na prvých stretnutiach nás bolo zopár nadšencov a dnes má naša škola viac ako 30 členov. Ikony sme písali najprv na hodinách náboženstva a teraz sa pravidelne stretávame každú sobotu. Každé písanie ikony začíname modlitbou v kresťanskom spoločenstve na česť a slávu Božiu. Skúšame písať najprv na papier, aby deti získali zručnosť. No aj pri písaní na zvláštny papier temperovými farbami sa snažíme zachovávať postup písania. Postupne prejdeme aj k písaniu na drevo.

Ako prvú sme písali ikonu Mandilion – Nerukotvornú ikonu Ježiša Krista a Hodigitriu – Umilenie.

11. 5. 2003 sme zahájili výstavu ikon v našej cerkvi z príležitosti duchovnej obnovy našej farnosti v tomto mariánskom meste.

Ikona nám ukazuje, kde sídli Svätý Duch v človeku a ako možno vidieť jeho prebývanie v nás. Len vtedy, keď Svätý Duch preniká rozumový a psychický svet, hýbe gestá a činnosť tela, čiže ak preniká celého človeka, len vtedy sa stáva viditeľným a môže ho vnímať ktokoľvek okolo nás.

Ak to človek chce, Svätý Duch prináša ovocie Božieho života v novej ľudskosti.

Sv. Pavol tieto prejavy vypočítava v liste Galaťanom, prináša hymnus na lásku a robí človeka so všetkým, čo prežíva, podobným Bohu.

Ikony nám ukazujú pravý význam duchovna v kresťanskej tradícii a tomuto pôsobeniu Svätého Ducha sa oddávame i my.

Zdroj: sr. Naukracia Zavacká, OSBM

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε