www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=418
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 16. máj 2022     Meniny oslavuje: Svetozár

Zoεpédia - náhodný výber: Apoštolár, Šaddaj, Kaplnka.     pohľadnice

29.02.2004 | Čítanosť(4473)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Prešovský eparcha ocenil zaslúžilých kňazov

Prešovský eparcha ocenil zaslúžilých kňazov

V prvú pôstnu nedeľu 29. 2. 2004 prešovský eparcha Mons. ThDr. Ján Babjak SJ slávil slávnostnú archijerejskú svätú liturgiu vo Farskom chráme sv. apoštolov Petra a Pavla v Bardejove. Pred začiatkom svätej liturgie posvätil a odovzdal zlaté protopresbyterské náprsné kríže štyrom zaslúžilým kňazom prešovskej eparchie na odpočinku: bývalému generálnemu vikárovi prešovskej eparchie o. Mons. Jánovi Gajdošovi, o. Mons. Vasiľovi Prokipčákovi, o. Mikulášovi Vladimírovi a o. PaedDr. Františkovi Dancákovi. Kríže im vladyka Ján odovzdal ako morálne ocenenie za ich dlhoročnú neúnavnú službu v Cirkvi, za vernosť Gréckokatolíckej cirkvi v ťažkých rokoch prenasledovania a o. F. Dancákovi predovšetkým za jeho bohatú publikačnú a novinársku činnosť, keď po roku 1968 pomáhal rozbiehať gréckokatolícku tlač. V homílii vladyka vychádzal z Božieho slova. Hovoril o veľkých svedkoch viery Starého zákona, o svedectve apoštolov a o svedectve, ktoré vo svojom živote vydávali a vydávajú ocenení, ale aj mnohí ostatní kňazi. Potom hovoril o kríži, ktorý bol oceneným kňazom veľmi blízky. Ako potom výstižne povedal miestny protopresbyter o. ICLic. Jozef Zorvan, zmýšľanie dnešného sveta nie je naklonené starému človeku. Starý človek a vôbec staroba je dnes v očiach sveta nanič. Ale v ocenení týchto kňazov vidíme, že Cirkev si váži starého človeka a jeho svedectvo. Na slávmnosti sa zúčastnil aj protosynkel prešovskej eparchie o. Mgr. Vladimír Skyba. Táto slávnosť veľmi vhodne nadviazala na stretnutie prešovského eparchu s kňazmi na odpočinku, ktoré sa uskutočnilo v sobotu 28. februára tohto roku.

The Eparch of Presov honors priests for their merits

On the First Sunday of the Great Fast February 29th, 2004 Most Reverend Jan Babjak, SJ, S.T.D., Eparch of Presov celebrated Pontifical Divine Liturgy at Saint Peter and Paul Church in Bardejov. Before the Divine Liturgy, Eparch Jan blessed the golden protopresbyter’s pectoral crosses and handed them over to four deserving retired priests: to Msgr. Jan Gajdos, previous General Vicar, Msgr. Vasil Prokipcak, Mikulas Vladimir and Dr. Frantisek Dancak. The crosiers are a sign of appreciation to these priests, for their constant work for the Church, and for their faithfulness to Greek-Catholic Church during the difficult years of persecution. Frantisek Dancak was honored for numerous publications and for his abundant journalistic activity.

Zdroj: ISPB

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε