www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=457
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Komunita, Eucharistia, Dišpenz.     pohľadnice

10.07.2004 | Čítanosť(4639)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Stretnutie na Spišskom hrade

Stretnutie na Spišskom hrade

Stretnutie na Spišskom hrade s kultúrou a tradíciou obcí Torysky, Nižné Repaše a Oľšavica. Takýto je presný názov stretnutia gréckokatolíckych farností, ktoré sa uskutočnilo v sobotu 10.7.2004. Všetko začalo svätou liturgiou v hradnej kaplnke, ktorú slúžil otec Peter Iľko správca spomínaných farností a otec Jozef Maxim špirituál kňazského seminára (rodák z Oľšavice). Svätá liturgia bola v cirkevnoslovanskom jazyku. Homíliu predniesol o. Peter Iľko, ktorý zdôraznil význam tradície. Kultúra sa mení, ale Kristovo posolstvo ostáva stále to isté a stále je aktuálne. Ježiš Kristus prišiel na svet z lásky. Prišiel bez nejakej slávy, ktorá mu mala patriť. Pripodobnil sa ľuďom a od nás sa očakáva, že túto jeho lásku budeme opätovať. Po svätej liturgii nasledovala exkurzia po hrade a okolo obeda sme sa stretli na dolnom nádvorí, kde sa nám ako prvá prihovorila riaditeľka Spišského múzea v Levoči PhDr. Mária Novotná. Priblížila nám minulosť a prítomnosť takého veľkého skvostu, akým Spišský hrad naozaj je. Po nej sa prítomným prihovorili starostovia jednotlivých obcí, ktorí nás v krátkosti informovali o svojich obciach nachádzajúcich sa blízko seba v Levočských vrchoch. Krásnou bodkou tohto stretnutia bolo vystúpenie súborov z Torysiek a Oľšavice. Na tomto stretnutí sa zúčastnilo viac ako 150 ľudí aj napriek tomu, že mali doma množstvo práce. Krásne počasie nám vydržalo až do konca nášho stretnutia. Ale aby to nebolo až také ideálne, hneď po skončení začalo pršať a mnohí prišli domov premočení až do nitky.

Na záver by som chcel poďakovať Pánu Bohu za požehnanú akciu a všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k tejto akcii.

Zdroj: o. Mgr.Peter Iľko

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε