www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=590
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 2. júl 2022     Meniny oslavuje: Berta

Zoεpédia - náhodný výber: Biblia, Substancia, Indiktion, indikt.     pohľadnice

28.08.2005 | Čítanosť(6042)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Ľutina v znamení Márie – „eucharistickej“ ženy

Ľutina v znamení Márie – „eucharistickej“ ženy

Pred stopäťdesiatimi rokmi, 24. mája 1855, pápež Pius IX. vydal dekrét, v ktorom sú zapísané všetky odpustky, ktoré možno získať na najväčšom a najvýznamnejšom pútnickom mieste Prešovskej eparchie – v Ľutine, v sabinovskom protopresbyteráte, kde sa tohtoročná eparchiálna odpustová slávnosť Zosnutia Presvätej Bohorodičky konala v sobotu a v nedeľu 27. a 28. augusta. Prebiehala v znamení myšlienky Svätého Otca Jána Pavla II. z encyklily Cirkev žije z Eucharistie: Mária – „eucharistická“ žena.

Vyvrcholením Ľutinského odpustu bola nedeľná archijerejská svätá liturgia, ktorú s niekoľkými tisícami veriacich slávil prešovský eparcha Mons. Ján Babjak, SJ. Spolu s ním slúžili pomocný biskup z Pražského exarchátu Mons. Eugen Kočiš, emeritný prešovský biskup Mons. Ján Hirka, protosynkel Prešovskej eparchie o. Vladimír Skyba, protosynkel Košického apoštolského exarchátu o. Vladimír Tomko, protoihumen otcov baziliánov o. Juraj Vladimír Sedláček, OSBM a ďalších takmer sto kňazov.

V homílii sa vladyka Ján Babjak, SJ zameral na vzťah Panny Márie k Eucharistii. Vychádzal z evanjelia o najväčšom prikázaní – prikázaní lásky. Povedal: „Celý život Panny Márie prekypoval láskou Božou a láskou k Bohu a k blížnym. Na živote Bohorodičky môžeme vidieť dokonalého človeka, ktorý prekypuje šťastím. To je príklad pre nás ľudí. Máme byť podobní Márii. Najprv máme dôsledne zachovávať prikázanie lásky a potom sa budeme podobať Márii aj v jej šťastí. Ona žila životom lásky. Bol to Boží život lásky v jej živote. A po tom túži Ježiš. Chce žiť Boží život lásky v živote každého z nás. Dáva nám k tomu všetky potrebné dary. Dáva nám seba samého v Najsvätejšej Eucharistii za pokrm, aby dokonale sýtil naše duše, aby bol našou silou, aby nás napĺňal Božou láskou. Sledujme život Matky Božej, ako ona rástla v Láske Božej najmä vďaka Eucharistii. Tento jej vzťah k Eucharistii bol veľmi dôverný. Ona bola stále živým bohostánkom, v ktorom stále prebýval jej Syn Boh a človek Ježiš Kristus. Celkom ináč je to s nami, všetkými ostatnými ľuďmi. Totiž, na rozdiel od Matky Božej, všetci máme svoje vlastné skúsenosti s hriechom. Ale Pán Ježiš nám neustále, až do poslednej minúty nášho života, vychádza v ústrety a cez sviatosť zmierenia nám znova ponúka stratenú milosť a pozýva nás k eucharistickému stolu“. V závere homílie zdôraznil, že toto tohtoročné pobudnutie s Matkou Božou na Ľutinskej hore je o to vzácnejšie a cennejšie, že sa koná v Roku Eucharistie. „Mária nás všetkých povzbudzuje k častému prijímaniu jej Syna v Najsvätejšej Eucharistii.“

Odpustová slávnosť v Ľutine každoročne prebieha súbežne dole v obci vo farskom chráme Zosnutia Presvätej Bohorodičky, ktorý v roku 1988 Svätý Otec Ján Pavol II. vyhlásil za Baziliku Minor, a na Ľutinskej hore. Odpust sa začal v sobotu popoludní tradičným svätením vody a pokračoval liturgickými sláveniami, pobožnosťami, akadémiou o tomto pútnickom mieste a bohatým mládežníckym programom na hore. V noci sa pútnici v bazilike modlili 150 žalmov – Žaltár a na hore mohli sledovať film o eucharistických zázrakoch.

Na slávnosti sa zúčastnili aj predstavitelia štátnej správy a samosprávy, predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík, poslanec NR SR Stanislav Kahanec, poslanec PSK Dušan Hruška. Pred začiatkom slávnostnej svätej liturgie všetkých privítal starosta obce Vladimír Lelovský. V závere slávnosti otcom biskupom a všetkým pútnikom poďakoval správca farnosti v Ľutine o. Peter Borza.

V správe o ľutinskom zjavení sa spomína, že 19. augusta 1851 na sviatok Premenenia Pána (podľa Juliánskeho kalendára), sa miestnej obyvateľke Zuzane Feketeovej zjavil sv. Mikuláš. Po opakovaných zjaveniach postavili na Ľutinskej hore kríž. Na dôkaz zjavení daroval sv. Mikuláš Zuzane mariánsku ikonu, ktorú dala duchovnému otcovi ako dar do budúcej svätyne. Nastalo dôkladné vyšetrovanie biskupským úradom a krajským lekárskym kolégiom. Výsledky komisie boli poslané do Ríma na príslušnú kongregáciu. Tá ich pred stopäťdesiatimi rokmi schválila. Počnúc týmito udalosťami sa Ľutina stala vyhľadávaným gréckokatolíckym pútnickým miestom.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε