www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=638
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 19. máj 2024     Meniny oslavuje: Gertrúda

Zoεpédia - náhodný výber: Svätá Päťdesiatnica, Episcopus, Boh - Božia pravdovr....     pohľadnice

10.01.2006 | Čítanosť(6847)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Prešov: Tri nové relikviáre v biskupskej kaplnke

Prešov: Tri nové relikviáre v biskupskej kaplnke

Blahoslavení mučeníci: prešovský biskup Pavel Peter Gojdič, OSBM, jeho pomocný a neskôr svätiaci biskup Vasiľ Hopko a rehoľný kňaz Metod Dominik Trčka, CSsR sú ovocím zrelosti gréckokatolíckej cirkvi, povedal pondelok 9. januára prešovský vladyka Ján Babjak, SJ na konci krátkeho obradu slávnostnej inštalácie ich relikviárov v biskupskej Kaplnke sv. Jozefa v rezidencii Gréckokatolíckeho biskupského úradu v Prešove. Slávnostný obrad sa uskutočnil v spoločenstve zamestnancov biskupského úradu na poludnie, v čase ich spoločných modlitieb. Prítomní zaspievali menlivé liturgické časti k jednotlivým svätcom a vladyka postupne preniesol ich relikviáre do svätyne kaplnky, kde budú mať svoje trvalé miesto. Táto kaplnka, ktorá bola v roku 2004 rozšírená, zrekonštruovaná a doplnená novým ikonostasom, bola biskupskou kaplnkou aj blahoslavených biskupov Pavla a Vasiľa. Títo prešovskí mučeníci sa v nej pravidelne modlievali. „Úcta našich blahoslavených mučeníkov je pre nás výzvou, aby sme nasledovali ich život a prosili ich o príhovor u Boha v našich starostiach a ťažkostiach. Zároveň je to výzva aj pre nich, aby sa mohli prejaviť aj zázrakmi, aby čoskoro mohli byť svätorečení a ich úcta sa mohla rozšíriť v Cirkvi po celom svete“, dodal ešte vladyka.

Úcta ostatkov svätých má svoje hlboké historické, dogmatické a pastoračné dôvody. Už prví kresťania slávili sväté liturgie na hroboch mučeníkov, aby sa posilňovali príkladom ich vernosti Bohu a Cirkvi. Preto sa dodnes na oltári v každom gréckokatolíckom chráme nachádza antimenzión s ostatkami niektorého svätca. Svätí svojim životom oslávili Boha a s pokornou dôverou mu slúžili. V ich blízkosti bolo možné intenzívnejšie vnímať skutočnosť, že Boh nie je ďaleko ani od jedného z nás, lebo v ňom žijeme, hýbeme sa a sme. Boh stvoril celého človeka s dušou a telom. Duše svätých sú už v nebi, ale ich telesné ostatky sú zatiaľ tu medzi nami. Pretože svätých máme v úcte, prejavujeme im ju modlitbou, ktorou prosíme o ich príhovor u Boha a úctou ich relikvií. Svätí Boha oslávili celým svojim životom, teda dušou i telom. U mučeníkov to platí ešte viac. Priťahuje nás ich príklad a preto si uctievame aj ich telesné ostatky, ktoré sú výrečným znakom ich života naplneného láskou. Sú integrálnou časťou ich života.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε