www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=646
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 13. august 2022     Meniny oslavuje: Ľubomír

Zoεpédia - náhodný výber: Veľký štvrtok, Narukávniky, Pánovo nanebovstúpen....     pohľadnice

06.12.2005 | Čítanosť(4568)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Svätosť a svätci v byzantskej tradícii

Svätosť a svätci v byzantskej tradícii

V rámci XVI. Svätogorazdovských dní na Slovensku a ako súčasť jubilejného X. ročníka Gorazdovho literárneho Prešova sa v dňoch 2.-3. decembra konala na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity (GTF PU) v Prešove vedecká konferencia s medzinárodnou účasťou na tému Svätosť a svätci v byzantskej tradícii s podtémou Slovenský prvosvätec Gorazd. Záštitu nad konferenciou prevzal minister školstva SR Martin Fronc. Medzi viac ako dvadsiatimi prednášajúcimi z domova a zo zahraničia boli aj biskupi prešovský eparcha Ján Babjak, SJ, košický apoštolský exarcha Milan Chautur, CSsR., pražský apoštolský exarcha Ladislav Hučko, nitriansky biskup Viliam Judák a vojenský ordinár na Slovensku František Rábek. Prvý deň konferencie bol venovaný byzantským svätcom a svätosti z rôznych uhlov pohľadu a druhý deň sv. Gorazdovi. Gestorom a odborným garantom bol kurátor pre kresťanské tradície Národného osvetového centra v Bratislave Miroslav Holečko. Všetky prednášky budú publikované v pripravovanom zborníku.

Súbežne s prvým dňom tohto akademického podujatia prebiehal aj X. Gorazdov literárny Prešov, ktorý bol v piatok večer zakončený slávnostným umeleckým programom pod názvom Pocta svätému Gorazdovi v historickej budove Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Zároveň boli vyhlásené výsledky súťaže. Dvojdňová konferencia vyvrcholila v sobotu večer archijerejskou svätou liturgiou, ktorú v prešovskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa slávil vladyka Ján Babjak, SJ. V homílii povedal, že svätosť je cieľom každého človeka. „Všetko, čo robíme, máme robiť s pohľadom na večnosť.“

Hlavnými organizátormi hodnotného podujatia boli Národné osvetové centrum v Bratislave, Spoločnosť sv. Gorazda v Bratislave, GTF PU, Gréckokatolícke biskupstvo v Prešove, Prešovský samosprávny kraj a Šarišské osvetové centrum v Prešove.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε