www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=666
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 24. február 2024     Meniny oslavuje: Matej

Zoεpédia - náhodný výber: Kantor, Minea, Eparchia.     pohľadnice

17.04.2006 | Čítanosť(8095)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Vladyka Ján Babjak, SJ v Starej Ľubovni

Vladyka Ján Babjak, SJ v Starej Ľubovni

Týždeň po Nedeli Paschy sa v byzantskom obrade volá Svetlý týždeň. Je to predĺžená Nedeľa vzkriesenia. Kráľovské dvere na ikonostasoch sú dokorán otvorené na znak toho, že Ježiš Kristus nám svojou smrťou a vzkriesením otvoril bránu do nebeského kráľovstva a dal nám večný život. Na Svetlý pondelok prešovský eparcha Ján Babjak, SJ zavítal do gréckokatolíckej farnosti v Starej Ľubovni, v ktorej pôsobia otcovia redemptoristi východného obradu. V Chráme Matky Ustavičnej Pomoci slávil archijerejskú svätú liturgiu. V homílii vychádzal z prečítanej state zo Skutkov apoštolov: „Jedenásti apoštoli volili nástupcu na uprázdnené miesto Judáša. Lós padol na Mateja, aby bol spolu s nimi svedkom vzkrieseného Pána. Všetci sme pozvaní byť svedkami Ježišovho zmŕtvychvstania. Preto potrebujeme vidieť mocné pôsobenie živého Boha v našom konkrétnom živote“.

Na Svetlý pondelok sa v gréckokatolíckych farnostiach koná aj liturgický sprievod okolo chrámu, pri ktorom sa čítajú štyri evanjeliá o vzkriesení Ježiša Krista. Vo Svetlom týždni aj kňazi, nielen biskup, udeľujú všetky požehnania s krížom, pretože Kristus „smrťou smrť premohol, a tým čo sú v hroboch, život daroval“.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε