www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=681
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 28. máj 2024     Meniny oslavuje: Viliam

Zoεpédia - náhodný výber: Katavásia, Kaplnka, Liturgia.     pohľadnice

09.05.2006 | Čítanosť(4741)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Kňazský deň Prešovskej eparchie

Kňazský deň Prešovskej eparchie

Každoročne sa aspoň dvakrát koná kňazský deň Prešovskej eparchie, na ktorom sa stretnú všetci jej kňazi so svojim biskupom, aby spolu slávili svätú liturgiu a počas pracovnej časti prerokovali rôzne záležitosti, ktoré sa týkajú života eparchie.  

Kňazský deň v utorok 9. mája sa po prvýkrát uskutočnil tak, že sa stretli kňazi iba z jednej časti eparchie, niečo vyše sto kňazov z deviatich protopresbyterátov. Kňazi z ďalších siedmich protopresbyterátov sa stretnú 23. mája. Vladyka Ján Babjak, SJ tak chce zabezpečiť väčšiu efektívnosť kňazských dní, aby sa mohlo vytvoriť užšie, kompaktnejšie bratské spoločenstvo. Doteraz to bolo tak, že sa na jednom kňazskom dni stretli všetci kňazi eparchie, ktorých je viac ako 270.

Dopoludnia slávil vladyka v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove archijerejskú svätú liturgiu spolu so zídenými kňazmi. Homíliu predniesol riaditeľ biskupského úradu Ľubomír Petrík. Vychádzal z Jánovho evanjelia, v ktorom zaznelo, že ľudia o Ježišovi hovorili: „Je dobrý“, ale iní: „Nie je, iba čo zvádza ľud“ (porov. Jn 7,12). Dôležitý je postoj Ježiša Krista v tejto situácii. Nemrhal zbytočne energiou, že by cieľavedome vyvracal rôzne negatívne názory na jeho osobu, ale hľadel na jedno, aby plnil vôľu svojho Otca. Tak aj kňaz nech nemrhá energiou v nejakom obhajovaní sa pred prípadnými negatívnymi hlasmi, ale nech sleduje Boží hlas, aby poznal Božiu vôľu a chcel ju plniť. V tejto súvislosti pripomenul tiež slová sv. apoštola Pavla Korinťanom: „Rozhodol som sa, že nechcem medzi vami vedieť nič iné, iba Ježiša Krista, a to ukrižovaného“ (1 Kor 2,2).

Pracovná časť prebiehala v aule Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity. So zaujímavou prednáškou na tému Tajomná sila médií vystúpil rímskokatolícky kňaz ThLic. Juraj Drobný, ktorý má na starosti štúdio Lux Communication. Zdôraznil potrebu mediálnej gramotnosti v dnešnej dobe. Pozval kňazov, aby pomáhali veriacim byť kritickými odberateľmi mediálnych produktov. Aktuálne informoval o spustení vysielania Televízie Noe, ktoré bude vychádzať z kresťanských princípov. V ďalšej časti kňazského dňa nechýbali príspevky o evanjelizácii mládeže, pastorácii povolaní, o reštitúciách, ale hlavne príhovor prešovského eparchu, v ktorom sa venoval mnohým dôležitým skutočnostiam života eparchie. Hovoril o požehnanej druhej púti gréckokatolíckych veriacich pod jeho vedením vo Svätej zemi, o novej knihe o prešovskej katedrále, ktorá vyšla v týchto dňoch. Tiež o púti Božieho milosrdenstva v Krakove, o Rádiu Lumen, ako aj o tom, že na Mieste modlitby v Litmanovej sa už začne so stavbou liturgického priestoru. Vladyka hovoril aj o ďalších dôležitých skutočnostiach. Záver dňa patril plodnej diskusii a spoločnej modlitbe.

Zdroj: ISPB

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε