www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=683
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 8. jún 2023     Meniny oslavuje: Medard

Zoεpédia - náhodný výber: Alfa a Omega, Cherubínska pieseň, Apoštolský dekrét.     pohľadnice

14.05.2006 | Čítanosť(6060)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Blahoslavený Vasiľ – príklad komunikácie s Bohom

Blahoslavený Vasiľ – príklad komunikácie s Bohom

V rodisku blahoslaveného biskupa mučeníka Vasiľa Hopka v Hrabskom v okrese Bardejov sa v nedeľu 14. mája konala Spomienková slávnosť pri príležitosti 102. výročia jeho narodenia a 30. výročia prechodu do večnosti. Archijerejskú svätú liturgiu spolu s prešovským eparchom Jánom Babjakom, SJ slávili aj pražský pomocný biskup Eugen Kočiš a emeritný prešovský biskup Ján Hirka.

Gréckokatolícka cirkev slávila nedeľu o Samaritánke. Vladyka Ján Babjak, SJ z tejto evanjeliovej udalosti zdôraznil rozhovor Ježiša so Samaritánkou: „Obyčajný rozhovor Samaritánky s Ježišom žene priniesol vieru. Dá sa povedať, že rozhovor s Ježišom, opravdivý rozhovor, prináša ľuďom život, vracia im vieru, alebo ju v nich obnovuje, keď ju stratili. Vidíme, aké je dôležité rozprávať sa s Pánom. Aký to má byť rozhovor? Má to byť v prvom rade modlitba, či rozjímanie. Ale tiež to má byť počúvanie Božieho slova, homílie, zamýšľanie sa nad udalosťami každodenného dňa. Taktiež spytovanie svedomia je rozhovor s Pánom. Jedno, čo sa od nás čaká je to, že budeme v tomto rozhovore pravdiví voči sebe i voči Bohu, že sa nebudeme klamať. Žena Samaritánka neklamala, priznala sa k svojmu zlému a nezodpovednému životu. A za toto priznanie jej Ježiš daroval dar viery“.

Pripomenul blahoslavených mučeníkov – Pavla Petra Gojdiča, OSBM, Vasiľa Hopka, Metoda Dominika Trčku, CSsR a sr. Zdenku Schelingovú, ktorí tak intenzívne komunikovali s Bohom.

Slávnosť bola zakončená Molebenom k blahoslavenému Vasiľovi Hopkovi a myrovaním. Na slávnosti sa zúčastnili aj poslanec NR SR Stanislav Kahanec, europoslankyňa Zita Pleštinská a poslanec Prešovského samosprávneho kraja Dušan Hruška.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε