www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=719
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 21. február 2024     Meniny oslavuje: Eleonóra

Zoεpédia - náhodný výber: Hypostasis, Trojica - dogma Najs..., Mariánska úcta pod o....     pohľadnice

15.07.2006 | Čítanosť(6588) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Kardinál Dziwisz po jedenástich rokoch opäť v Prešove

Kardinál Dziwisz po jedenástich rokoch opäť v Prešove

Na svoju návštevu Prešova v júli 1995 po boku pápeža Jána Pavla II., ešte ako jeho osobný tajomník, si zaspomínal terajší krakovský arcibiskup kardinál Stanislaw Dziwisz, keď v sobotu 15. júla popoludní na pozvanie gréckokatolíckeho prešovského eparchu Jána Babjaka, SJ navštívil sídlo Prešovskej gréckokatolíckej eparchie a Katedrálu sv. Jána Krstiteľa v Prešove. Na krátkej návšteve sa zastavil spolu s apoštolským nunciom na Slovensku arcibiskupom Henrykom Józefom Nowackim potom ako v Košiciach-Barci odhalil a požehnal pamätník Jána Pavla II.

Kardinál Dziwisz zotrval v katedrále v krátkej tichej modlitbe pri relikviách blahoslavených biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča, OSBM a Vasiľa Hopka, v podstate na mieste, kde sa modlil aj Boží sluha Ján Pavol II., ktorý ich blahorečil. V oboch kaplnkách pri ich relikviách zapálil podľa východného zvyku sviece. V biskupskej rezidencii, zaiste aj v súvislosti s blahoslavenými gréckokatolíckymi mučeníkmi za jednotu Kristovej cirkvi a oceňujúc vklad gréckokatolíkov k jednote celej Cirkvi, urobil zápis do biskupskej kroniky: „Aby vždy jedno boli“.

V srdečnej atmosfére sa potom na jeho návrh v biskupskej kaplnke všetci prítomní spolu pomodlili modlitbu Otčenáš. Vzácny hosť v neformálnom rozhovore vyzdvihol hlbokú duchovnú atmosféru prešovskej katedrály a gréckokatolíckej cirkvi a s úctou si prezrel expozíciu histórie Prešovskej eparchie. Rozhovor medzi krakovským kardinálom, apoštolským nunciom a prešovským eparchom sa dotkol aj osobnosti veľkého pápeža Jána Pavla II., ktorého kardinál Dziwisz – jeho dlhoročný najbližší spolupracovník, v svojich milých osobných spomienkach vysoko vyzdvihol.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε