www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=721
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 19. máj 2024     Meniny oslavuje: Gertrúda

Zoεpédia - náhodný výber: Kantor, Poddiakon (hypodiako..., Farizeji.     pohľadnice

09.07.2006 | Čítanosť(6309) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Slovenský deň

Slovenský deň

Šesťdesiatosem rokov sa každoročne poriada v Mississauge /Toronte/ Slovenský deň, ktorý sa nesie v atmosfére osláv sv. Cyrila a Metoda, sviatku Slovákov celého sveta. Ide o najmasovejšiu akciu slovenskej komunity v Kanade. Slovenský deň 2006 sa uskutočnil 9. júla v Chorvátskom parku za účasti dvetisíc Slovákov z Kanady a USA, Chorvátov a Čechov rôznych vekových kategórií. Podujatie začalo sv. liturgiou byzantského obradu, ktorú celebroval o.Pavol Dolinský /Katedrála Narodenia Presvätej Bohorodičky v Toronte/, koncelebrantmi boli kňazi byzantského a rímskeho obradu. Vo svojej homílii o. Pavol uviedol, že Sv. Cyril a Metod nám nepriniesli iba písmo, ale aj čosi omnoho dôležitejšie, a to vieru, ktorú by sme všetci mali šíriť ďalej pamätajúc na kresťanskú jednotu a spolupatričnosť. “Slovenskú komunitu by nemali rozdeľovať zlé ľudské vlastnosti, čo je dôsledkom toho, že sa pozornosť upriamuje najmä na materiálne hodnoty a duchovné sa podceňujú. Je nevyhnutné byť jedno srdce a jedna duša.” Ústredným motívom homílie bolo zdôraznenie potreby vytvárania spoločenstva, ktoré sa snaží o dosiahnutie spoločného cieľa, kde sú všetci k sebe navzájom ústretoví a každý má priestor na vlastnú sebarealizáciu.

Po sv. liturgii slávnosť pokračovala vystúpením folklórneho súboru Východná a hudobným vstupom operného speváka Janka Vaculíka. Slovenského dňa sa zúčastnili i veľvyslanec Slovenskej republiky v Ottawe, J.E. Stanislav Opiela a honorárny konzul SR v Toronte, John V. Stephens.

Zdroj: Mgr. Adriana Dolinská

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε