www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=723
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 17. máj 2022     Meniny oslavuje: Gizela

Zoεpédia - náhodný výber: Diabol má svoje 3 ob..., Liturgické gestá - b..., Celibát.     pohľadnice

08.08.2006 | Čítanosť(5073)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Prešovský eparcha medzi mládežou

Prešovský eparcha medzi mládežou

„Keď človek prijíma Eucharistiu, nikdy nie je hladný a smädný“, povedal vladyka Ján Babjak, SJ takmer tristo mladým ľuďom, ktorí sú účastníkmi tretieho turnusu 15. ročníka Stretnutia gréckokatolíckej mládeže Bystrá 2006. Otec biskup medzi nich zavítal v utorok 8. augusta. V homílii pri archijerejskej svätej liturgii sa zameral na Sviatosť Eucharistie a zmierenia. Pretože v ten deň popoludní mali sviatosť zmierenia, povedal im, aby sa už teraz tešili, lebo Pán je milosrdný. „Máte pätnásť, šestnásť, sedemnásť a osemnásť rokov. Nemôžete byť smutní, ale naopak, plní chuti do života. Pán nám dáva dar z tohto stola - dar Eucharistie.“ Vychádzal z prečítaného evanjelia o rozmnožení chlebov a rýb.

Popoludní nasledoval pekný neformálny dialóg otca biskupa s mládežou. Bolo plno otázok, na ktoré si chlapci a dievčatá mohli vypočuť jasné odpovede pastiera. Napríklad na otázku, v akom stave je Cirkev na Slovensku odpovedal, že pokiaľ kňazi spovedajú, je to dobré. Mládeži povedal, že v prešovskej katedrále sa spovedá denne od rána do večera a ľudia neustále prichádzajú, aby zakúsili Božie milosrdenstvo. Za svojich 28 kňazských rokov má najkrajšie spomienky na to, keď pravidelne chodieval do nemocnice, do ústavu pre postihnutých, aby trpiacim udeľoval sviatosti. Bol svedkom mnohých obrátení. Mal radosť z toho, že ako kňaz mohol byť takto veľmi konkrétne užitočný. Teraz zbierame ovocie z čias utrpenia gréckokatolíckej cirkvi, ovocie utrpenia našich blahoslavených mučeníkov, povedal v závere pekného popoludnia. Vladyka mladým predstavil krásu spoločenstva Cirkvi, ktorá žije z Ježiša Krista a k plnohodnotnému životu neustále pozýva aj mladého človeka.     

Stretnutie gréckokatolíckej mládeže sa koná v štyroch turnusoch podľa vekových kategórií od 9 rokov. Turnus pre najstarších je od 19 rokov. Každoročne toto stretnutie organizuje Komisia pre mládež Prešovskej eparchie a Košického apoštolského exarchátu. Zúčastňuje sa ho tohto roku viac ako tisíc účastníkov z Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Téma je vždy totožná s tou, ktorú každoročne pre mladých ponúka Svätý Otec. Tohto roku sú to slová žalmu 119: „Tvoje slovo je svetlo pre moje nohy a pochodeň na mojich chodníkoch“.

Zdroj: Ľubomír Petrík /ISPB

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε