www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=727
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 2. október 2022     Meniny oslavuje: Levoslav

Zoεpédia - náhodný výber: Chlieb a víno v litu..., Askéza, Sakkos.     pohľadnice

15.08.2006 | Čítanosť(4195)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Večné sľuby Sestier služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie

Večné sľuby Sestier služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie

„Dnes všetci duchovne pozeráme na Presvätú Bohorodičku, ktorá je najkrajší zrelý plod Božej dobroty a lásky“, povedal vladyka Ján Babjak, SJ v homílii počas archijerejskej svätej liturgie na sviatok Zosnutia Presvätej Bohorodičky 15. augusta v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove. Tento sviatok je už tradične slávnostným dňom gréckokatolíckych Sestier služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie. Počas slávnostnej svätej liturgie sr. Natanaela Alena Barnová a sr. Rút Emília Figurová zložili doživotné rehoľné sľuby. Kandidátka Mária Molčanová pred začiatkom svätej liturgie prijala obliečku do rehoľného rúcha a rehoľné meno po Božom služobníkovi Jánovi Pavlovi II. – Jána Pavla a začal sa pre ňu noviciát.

V homílii vladyka okrem iného povedal: „Koľko rokov by sa človek mal dožiť, aby dosiahol kresťanskú dokonalosť a zrelosť...? Dnes oslavujeme finále života Bohorodičky, ktorá z ľudí dosiahla najväčšiu dokonalosť. Nevieme presne koľko mala rokov, keď sa rozlúčila s pozemským životom. Evanjelisti to nepokladali za dôležité zaznamenať. Teda na veku nezáleží. Položme si otázku, akými prostriedkami Panna Mária dosiahla dokonalosť života. Poslušnosťou Božiemu slovu. Od malička ho veľmi pozorne počúvala a zach ovávala vo svojom srdci ako drahocenný poklad. Vplyvom Božieho slova vzrastala v múdrosti a v láske. To isté Boh pripravil aj pre nás“. Rehoľným sestrám, ktoré zložili večné sľuby povedal, že boli dnes uznané za tie, ktoré sa majú stať podobnými Panne Márii v poslušnosti Božiemu slovu. „Cestu ku kresťanskej dokonalosti a zrelosti máte otvorenú. Len po nej kráčať.“

Provinciálny dom Provincie Svätého Ducha Kongregácie sestier služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie je v Prešove a generálny dom v Ríme. Na Slovensku ich pôsobí 76. Ich provinciálnou predstavenou je sr. Regina Ľudmila Mitrová. Je to činná rehoľa. Sestry sa venujú vyučovaniu náboženskej výchovy a katechizácii, práci v zdravotníctve, starostlivosti o chrámy ako aj mnohým ďalším činnostiam.

Zdroj: Ľubomír Petrík /ISPB
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε