www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=777
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 23. september 2023     Meniny oslavuje: Zdenka

Zoεpédia - náhodný výber: Zvonica, Hviezda, Dekan.     pohľadnice

02.02.2007 | Čítanosť(6288)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Deň zasväteného života v Prešove

Deň zasväteného života v Prešove

Na sviatok Stretnutia Pána sa vladyka Ján Babjak, SJ stretol v Prešove s rehoľníkmi a rehoľnými sestrami pôsobiacimi v Prešovskej eparchii, aby spolu slávili Deň zasväteného života.

Stretnutie sa začalo archijerejskou svätou liturgiou v Katedrále sv. Jána Krstiteľa, na konci ktorej otec biskup požehnal sviece.

Homíliu predniesol synkel pre Rusínov Peter Pavel Haľko, OSBM. Povedal, že rehoľné povolanie je v dnešnej dobe zvlášť dôležité. Urobil analýzu dnešnej spoločnosti, z ktorej vyplynulo, že rehoľníci majú svoje opodstatnené miesto v tomto svete. Na konci položil otázku, či by niekto z prítomných rehoľníkov menil svoje rozhodnutie pre rehoľné povolanie, ak by sa mal rozhodnúť znova. Odpoveď bola jednoznačná. Zasvätení sú v svojom rehoľnom povolaní šťastní.

S prednáškou po svätej liturgii vystúpil p. Vasiľ Kindja, SJ. Hľadal a ponúko l v nej odpoveď na zaujímavo položenú otázku: Je rehoľník viac Bohom milovaný ako laik? Vychádzal zo starozákonnej knihy Veľpieseň, ktorá obraznou rečou hovorí o láske Boha k človeku. Boh nemôže milovať viac alebo menej, lebo Božia láska je dokonalá a absolútna. Miluje nás nie pre naše zásluhy, alebo preto, že sme kňazmi či rehoľníkmi, ale pretože to sám chce a od večnosti sa pre nás rozhodol. Prednáška bola prítomnými zasvätenými osobami prijatá s veľkým nadšením.

Za zídených rehoľníkov a rehoľné sestry otcovi biskupovi za hodnotné stretnutie poďakovala provinciálna predstavená sestier služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie sestra Regina Ľudmila Mitrová, SNPM.

Na stretnutí sa zúčastnilo šesťdesiat rehoľníkov a rehoľníc. V Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, teda v Prešovskej eparchii a v Košickom apoštolskom exarcháte pôsobia otcovia baziliáni, otcovia redemptoristi, sestry baziliánky, sestry služobnice Nepoškvrnenej Panny Márie a sestry redemptoristky v počte 190 zasvätených osôb.

Deň zasväteného života v Prešove bol zakončený niekoľkými peknými svedectvami, krátkym príhovorom vladyku, v ktorom zdôraznil, ako veľmi Cirkev potrebuje ľudí zasvätených Bohu a molebenom k blahoslavenému prešovskému biskupovi mučeníkovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi, OSBM.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε