www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=791
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 28. november 2022     Meniny oslavuje: Henrieta

Zoεpédia - náhodný výber: Modernizmus, Tretia nedeľa Veľkéh..., Hosanna.     pohľadnice

14.05.2007 | Čítanosť(7471)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Slávnosť 60. výročia biskupskej vysviacky bl. Vasiľa Hopka

Slávnosť 60. výročia biskupskej vysviacky bl. Vasiľa Hopka

V prešovskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa sa v nedeľu 13. mája konala eparchiálna odpustová slávnosť pri príležitosti 60. výročia biskupskej vysviacky blahoslaveného biskupa mučeníka Vasiľa Hopka, ktorú prijal v tejto katedrále 11. mája 1947.

Bol pomocným biskupom blahoslaveného prešovského biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča, OSBM. Bol jeho pravou rukou a nasledoval ho verne až po obetu vlastného života. Archijerejskú svätú liturgiu slávil prešovský eparcha Ján Babjak, SJ v spoločenstve s apoštolským nunciom na Slovensku Mons. Henrykom Józefom Nowackim, emeritným prešovským biskupom Jánom Hirkom, emeritným pražským apoštolským exarchom Ivanom Ljavincom, emeritným pražským pomocným biskupom Jánom Eugenom Kočišom, spolu s mnohými kňazmi, rehoľníkmi, rehoľnými sestrami a veriacimi. Na slávnosti sa zúčastnila aj provinciálna predstavená Inštitútu milosrdných sestier svätého Kríža sr. Benjamína Novotná. Sestrám sv. Kríža bol bl. Vasiľ Hopko duchovným vodcom počas svojho núteného pobytu v domove dôchodcov v Oseku a aj blahorečený bol spolu s jednou z nich – blahoslavenou sr. Zdenkou Schelingovou.

Homíliu predniesol apoštolský nuncius na Slovensku. Vyzdvihol obetu a vernosť biskupa mučeníka Vasiľa Hopka, ktorý dal život za bratov. Pripomenul, že Boh žiada vernosť tiež od nás v dnešnej situácii, v akej sa nachádza Európa, svet a náš život. Musíme pochopiť, povedal ďalej, že máme vážnu misiu vo svete, v Cirkvi, v rodine. Každý z nás tu má vnášať svoj vlastný príspevok. Žijeme pre druhých. Kto sa obetuje za bratov, ten prináša ovocie. V závere homílie zdôraznil, že nie je možné vybudovať nový poriadok vo svete bez obnoveného človeka. Naša zbraň proti zlu je modlitba a evanjeliový štýl života, teda láska.

Zo slávnosti bol Svätému Otcovi Benediktovi XVI. zaslaný pozdravný list, v ktorom sa uvádza: „V hlbokom posolstve posynodálnej apoštolskej exhortácie Sacramentum caritatis upriamujete našu pozornosť na Ježiša Krista v Eucharistii. Obaja naši biskupi mučeníci boli veľkými šíriteľmi eucharistickej úcty. Vychádzajúc z Vašej exhortácie a z ich príkladu chceme aj my vnímať Eucharistiu ako prameň a vrchol nášho kresťanského povolania“.

Na slávnosti sa zúčastnil aj prvý prezident SR Michal Kováč, predseda PSK Peter Chudík, poslanec NR SR Stanislav Kahanec, rektor Prešovskej univerzity v Prešove František Mihina a ďalší vzácni hostia.

Blahoslavený biskup mučeník Vasiľ Hopko sa narodil 21. apríla 1904 v Hrabskom v okrese Bardejov. Od roku 1943 bol profesorom na Vysokej škole bohosloveckej v Prešove. V roku 1950 bol zatknutý a odsúdený na 15 rokov väznenia a ďalšie tresty, pretože ostal verný Bohu a Cirkvi. Zomrel na následky väzenia 23. júla 1976 v Prešove. Blahorečený bol Svätým Otcom Jánom Pavlom II. počas jeho tretej apoštolskej cesty na Slovensku 14. septembra 2003 v Bratislave – Petržalke.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε