www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=833
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 21. jún 2024     Meniny oslavuje: Alojz

Zoεpédia - náhodný výber: Zeón, Lítijný sviatok, Žaltár.     pohľadnice

08.10.2007 | Čítanosť(8538) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Odpustová slávnosť v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove

Odpustová slávnosť v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove

Gréckokatolícka Katedrála sv. Jána Krstiteľa v Prešove je známa predovšetkým tým, že sú v nej k verejnej úcte uložené ostatky blahoslavených biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča, OSBM a Vasiľa Hopka, ako aj verná kópia Turínskeho plátna. Zároveň sa v nej však nachádza aj farská kaplnka Ochrany Presvätej Bohorodičky, do ktorej veriaci radi prichádzajú k starodávnej soche Čiernej Madony.

V nedeľu 7. októbra sa v prešovskej katedrále konala odpustová slávnosť k sviatku Ochrany Presvätej Bohorodičky, ktorý gréckokatolícki veriaci slávia 1. októbra. Tajomstvo tohto sviatku sa viaže k udalosti zo začiatku 10. storočia, ktorá sa stala vo Vlachernskej cerkvi v Carihrade, ktorý napadli nepriateľské vojská. Počas bohoslužieb v chráme sa nad veriacimi zjavila Bohorodička obklopená zástupmi anjelov a svätých. Veriaci videli, ako Bohorodička rozprestiera svoj závoj, ochranný plášť nad všetkými prítomnými. Nakoniec boli zachránení aj pred nepriateľským vojskom. Aj počas tohtoročnej odpustovej slávnosti bolo možné vnímať duchovnú prítomnosť Panny Márie. Prešovský eparcha Ján Babjak, SJ v homílii povedal, že tento sviatok nás chce povzbudiť a uistiť v tom, že na našej životnej púti nie sme sami. Je s nami stále naša Nebeská Matka, ktorá nás chráni pred zlom a povzbudzuje konať dobro. Ďalej povedal: „Božie slovo je vždy živé a aktuálne! V každom čase sa ním môžeme živiť!“ Vychádzal z prečítaného evanjelia o tom, ako Ježiš vošiel do domu Marty a Márie. „Lazárove sestry Marta a Mária si volia medzi dvoma dobrami. Jedno dobro je venovať sa Pánovi navonok, obsluhovať ho, starať sa o jeho pozemské potreby. Toto si volila Marta. Druhé dobro je venovať sa Pánovi dušou, vnútorne, počúvať jeho slovo a zachovávať ho. Toto si volila Martina sestra Mária. Kto si z dvoch dobier volí menšie, nekoná zle. Ale lepšie koná ten, kto si volí to väčšie dobro. Ale každodenná skúsenosť nás učí, že je stále veľa tých, ktorí si volia zlo.“

Slávnosť bola zakončená pre východný obrad v našom prostredí typickým liturgickým sprievodom okolo chrámu s čítaním štyroch evanjelií. Odpustový obraz Presvätej Bohorodičky niesli dievčatá oblečené v šarišských krojoch. Nakoniec boli veriaci počas myrovania pomazaní posväteným olejom.

Na odpustovej slávnosti sa zúčastnil aj predseda PSK Peter Chudík a primátor mesta Prešov Pavel Hagyari.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε