www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=891
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 23. september 2023     Meniny oslavuje: Zdenka

Zoεpédia - náhodný výber: Poddiakon (hypodiako..., Fokoláre, Kvetná nedeľa.     pohľadnice

11.05.2008 | Čítanosť(7397)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Liturgická slávnosť ku cti bl. Vasiľa Hopka v Hrabskom

Liturgická slávnosť ku cti bl. Vasiľa Hopka v Hrabskom

V rodnej obci blahoslaveného biskupa mučeníka Vasiľa Hopka – v Hrabskom, v okrese Bardejov – v nedeľu 11. mája prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, spolu s kňazmi a veriacimi, slávil archijerejskú svätú liturgiu pri príležitosti archieparchiálnej odpustovej slávnosti ku cti blaženého Vasiľa. Tento deň je v Gréckokatolíckej cirkvi jeho sviatkom. Pred 61 rokmi bol v tento deň blahoslaveným prešovským biskupom Pavlom Petrom Gojdičom OSBM vysvätený za pomocného prešovského biskupa.

Homíliu predniesol riaditeľ kancelárie Gréckokatolíckeho arcibiskupského úradu v Prešove Ľubomír Petrík. Vychádzal zo skutočnosti, že je zároveň Sviatok Zostúpenia Svätého Ducha, kedy nám liturgia ponúka príležitosť opätovne prežiť narodenie cirkvi. Ježiš v evanjeliu hovorí: „«Ja som svetlo sveta. Kto mňa nasleduje, nebude chodiť vo tmách, ale bude mať svetlo života». Kristus je prítomný vo svojej Cirkvi a teda pre nás je rovnako svetlom aj Kristova Cirkev“. Vyzdvihol blaženého hieromučeníka Vasiľa Hopka ako človeka, ktorý bol verný Kristovi a verný Cirkvi. „Nerobil rozdiel medzi Kristom a Cirkvou, lebo ju nevnímal iba inštitucionálne, ale ako živého, zmŕtvychvstalého Krista medzi nami. Aby sme mohli Cirkev vnímať ako priestor, kde sa môžeme stretávať s autentickým Kristom, napriek slabostiam tých, ktorí ju tvoria, potrebujeme Svätého Ducha“, povedal kazateľ.

Na konci slávnosti vladyka Ján zdôraznil, že našim blaženým mučeníkom vďačíme za povýšenie Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku na metropoliu a tiež verejne oznámil svoje rozhodnutie, že každoročne sa na sviatok blaženého Gojdiča a blaženého Hopka budeme pri liturgických sláveniach stretávať v prešovskej katedrále, kde sú ich hroby – tak ako prví kresťania sa stretávali pri slávení liturgií na hroboch mučeníkov. Do ich rodísk, teda do Ruských Pekľan a do Hrabského budeme prichádzať každých 5 rokov.

Milá slávnosť bola zakončená molebenom k blahoslavenému Vasiľovi Hopkovi a myrovaním.

Zdroj: ISPB

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε