www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=897
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 3. júl 2022     Meniny oslavuje: Miloslav

Zoεpédia - náhodný výber: Boh - Boh je múdry, Boh - Božia spravodl..., Izobraziteľné antifó....     pohľadnice

12.05.2008 | Čítanosť(6699) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Duchovné srdce

Duchovné srdce

Azda nikto nepochybuje o tom, že „duchovným srdcom“ gréckokatolíckej cirkvi na Slovenku je Kňazský seminár bl. biskupa Petra Pavla Gojdiča v Prešove, kde sa pripravujú seminaristi pre pastoráciu veriacich našej cirkvi. Ale aj seminár má svoje „duchovné srdce“, ktorým je kaplnka zasvätená Najsvätejšej Trojici, centrum duchovného života seminaristov.

A tak už tradične sviatok Presvätej Trojice v pondelok po nedeli Zoslania Svätého Ducha je dňom, keď náš seminár žije duchom chrámového sviatku. Príprava na slávnosť v sebe zahŕňa mnoho úloh a povinností, veď tento deň je pre nás všetkých výnimočným. Pripravujeme sa naň podobne ako vo farských spoločenstvách. Musí sa predsa upratať, navariť a napiecť, no a samozrejme pozvať hostí, ktorí budú radosť zo sviatku prežívať spoločne s nami. Popri všetkom sme však nezabudli ani na duchovnú prípravu, veď tá je zo všetkého najdôležitejšia, pretože Božie požehnanie a pomoc je potrebné si vyprosovať do každého diela. Celonočné bdenie, ktoré sa začalo v sobotu večer veľkou večierňou s lítijou, pokračovalo utierňou a čítaním žalmov sme ukončili až v nedeľu ráno. Bdenie v chráme nás pripravilo k sláveniu slávnostnej svätej liturgie, ktorú ako hlavný slúžiteľ viedol o. Gabriel Székely, protopresbyter prešovského dekanátu. Jednotu Najsvätejšej Trojice, ktorá má byť vzorom jednoty nášho života a rozdelenie, ktorému podliehame následkom hriechu nám ako rozpor v homílii predstavil o. Jozef Zorvan, protopresbyter bardejovského dekanátu.

Chrámový sviatok je pre nás seminaristov a predstavených seminára vyjadrením toho, že v našich srdciach je na prvom mieste naše „duchovné srdce“ - Boží chrám, kde zbierame svoje duchovné sily, aby sme ich potom odovzdali veriacim, ku ktorým budeme raz poslaní.

Zdroj: M. Jančuš
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε