www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=923
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 28. november 2022     Meniny oslavuje: Henrieta

Zoεpédia - náhodný výber: Martyrikon, Gregoriánske liturgi..., Trojica - dôkaz o Na....     pohľadnice

09.09.2008 | Čítanosť(7398)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Litmanová sa stala mariánskym pútnickým miestom

Litmanová sa stala mariánskym pútnickým miestom

V nedeľu 7. septembra 2008 počas archijerejskej svätej liturgie na Hore Zvir v Litmanovej vyhlásil prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ oficiálnym dekrétom toto doterajšie miesto modlitby za pútnické miesto Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie. Ide konkrétne o Kaplnku Nepoškvrneného Počatia Presvätej Bohorodičky s celým jej areálom a prameňom.

Vladyka Ján sa tak rozhodol na základe skutočnosti, že už osemnásť rokov do Litmanovej putuje „veľké množstvo veriacich zo Slovenska i zahraničia a mnohé svedectvá hovoria o tom, že pútnici v Litmanovej nachádzajú stratený pokoj duše, čerpajú Božiu pomoc a po sviatosti zmierenia začínajú novú etapu života“ (Dekrét o ustanovení mariánskeho pútnického miesta v Litmanovej č.4444/2008). Za hlavnú púť ustanovil nedeľu po prvom piatku v mesiaci august. „To, či išlo v rokoch 1990 – 1995 o pravé mariánske zjavenia, je naďalej predmetom skúmania Komisie pre Litmanovú. Táto vec je stále otvorená, aj keď uplynulo už trinásť rokov od ukončenia údajných mariánskych zjavení“ (Dekrét). Zároveň vyhlásil Dekrét o podmienkach pre získanie plnomocných odpustkov na mariánskom pútnickom mieste v Litmanovej.

Táto historická udalosť bola umocnená aj posviackou nového liturgického priestoru, ktorý je svojou architektúrou a konštrukciou zladený s nádhernou prírodnou scenériou Hory Zvir. Jeho autorom je Ing. arch. Ladislav Friedmann. Úprava areálu pútnického miesta bude ešte pokračovať ďalšími etapami.

V homílii vladyka vychádzal z prečítanej state z Druhého listu sv. apoštola Pavla Korinťanom: „Vy ste chrám živého Boha“ (2 Kor 6,16): „Treba nám na to vždy pamätať, aby sme nedovolili nikomu nikdy znesvätiť Boží chrám, ktorý má Boh v nás. Takú výsadu dostal padlý človek – Boh si v jeho srdci vybral svoj trón, miesto svojho prebývania. Človek je zachránený!“ Vyjadril svoju radosť, keď ďalej povedal: „Sami vydávate svedectvo o tomto mieste, že sa tu stávajú nemalé duchovné zázraky, obrátenia hriešnikov, tu nachádzate novú silu a nové milosti do svojho života, tu sa vám vracia stratená radosť do vašich duší. Pre vašu vytrvalosť, spĺňajúc prosby mnohých pútnikov, ktorým je toto miesto také drahé a milostivé, pre väčší duchovný osoh mariánskych pútnikov, vyhlasujem dnes toto miesto za pútnické. Teším sa spolu s vami, že od teraz budete mať z putovania na toto miesto ešte väčší duchovný úžitok“. Zdôraznil, že „Matka Božia nám hovorí: Počúvajte, čo vám môj Syn Ježiš povie a podľa toho konajte“ a veriacich vyzval: „Buďte zrelými mariánskymi ctiteľmi!“.

Okrem hlavnej púte je na Hore Zvir v Litmanovej púť každý mesiac v nedeľu po prvom piatku, ale môžete tu prísť aj kedykoľvek inokedy a pookriať na duchu i na tele.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε