www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=926
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 21. jún 2024     Meniny oslavuje: Alojz

Zoεpédia - náhodný výber: Farizeji, Jekténia, Inšpirácia.     pohľadnice

24.09.2008 | Čítanosť(8118)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Duchovná obnova na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove

Duchovná obnova na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove

V dňoch 18. – 19.9.2008 sa na pôde GTF PU v Prešove uskutočnila duchovná obnova, ktorá je už pravidelnosťou pred začiatkom zimného a letného semestra. Exercitátorom bol o. Peter Tirpák, duchovný správca GTF. Obnovy sa zúčastnil pedagogický zbor a zamestnanci Gréckokatolíckej teologickej fakulty. Program obnovy bol zameraný na osobu apoštola Pavla, ktorému Sv. Otec Benedikt XVI. venoval osobitný jubilejný rok od 28. júna 2008 do 29. júna 2009, pri príležitosti 2000. výročia jeho narodenia.

Obnova sa začala spoločnou modlitbou Tretieho času (oficiálna modlitba cirkvi) v miestnej kaplnke Božej múdrosti. Prvý deň odznela duchovná prednáška na tému Osobnosť. V nej o. Peter predstavil osobu apoštola Pavla, prierez jeho života, a priblížil odkaz, ktorý možno vybadať zo života spomínaného apoštola. Zdôraznil v ňom, čo robí človeka naozaj šťastným a síce páčiť sa viac Bohu ako ľuďom. Práve táto myšlienka môže priniesť do života jednotlivca obrovskú zmenu, ktorá môže viesť k zmene osobnosti podľa Božieho obrazu.

Témou nasledujúceho dňa bola Rozpoltenosť človeka. Znova, s konfrontovaním výroku sv. apoštola Pavla „Viem totiž, že vo mne, to jest v mojom tele, nesídli dobro; lebo chcieť dobro, to mi je blízko, ale robiť dobro nie“ (Rim 7,18), sa všetci prítomní mohli zamýšľať nad tým, koľkokrát a rozličným spôsobom prežívame vlastnú rozpoltenosť, ktorá nás odďaľuje od Krista. Tu je ale dôležité zároveň si uvedomiť, že kresťanstvo nie je výsada, ale je to neustále pozvanie na cestu obrátenia, na cestu spásy a cestu viery. Práve touto cestou môžeme prechádzať od starého človeka k novému človekovi, z otroctva (hriechu) k slobode. 

Po osobnej meditácii tak prvého, ako aj druhého dňa nasledovala projekcia sedemdielneho dokumentárneho filmu Po stopách apoštola Pavla z dielne sestier Paulínok. Súčasťou obnovy bol priestor pre prijatie sviatosti zmierenia. Vyvrcholením jednotlivých dní bola sv. liturgia, ktorú spoločne slávili kňazi pôsobiaci na GTF.

Zdroj: ThLic. Peter Tirpák

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε