www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=930
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 6. február 2023     Meniny oslavuje: Dorota

Zoεpédia - náhodný výber: Hypostáza, Boh - Božia pravdovr..., Epitrachil.     pohľadnice

01.10.2008 | Čítanosť(6087)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Historicky prvé zasadnutie Rady hierarchov na Slovensku

Historicky prvé zasadnutie Rady hierarchov na Slovensku

Tohtoročné historické udalosti Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, ktorú Svätý Otec Benedikt XVI. povýšil 30. januára 2008 na metropolitnú cirkev sui iuris, pokračovali v stredu 1. októbra na Sviatok Ochrany Presvätej Bohorodičky v Prešove prvým zasadnutím Rady hierarchov. Jej vznik vyplýva z metropolitného usporiadania Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Tvoria ju všetci vysvätení biskupi tejto cirkvi, teda prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, ktorý Radu hierarchov zvoláva a predsedá jej, košický eparcha Milan Chautur CSsR, bratislavský eparcha Peter Rusnák a emeritný prešovský biskup Ján Hirka.

Rada hierarchov začala svoje pôsobenie slávnostnou archijerejskou svätou liturgiou v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove, ktorú v spoločenstve kňazov a veriacich slávili všetci štyria hierarchovia. Hlavným slúžiteľom bol vladyka Ján Babjak SJ a homíliu predniesol vladyka Milan Chautur CSsR. Zveril v nej pôsobenie Rady hierarchov pod ochranu Presvätej Bohorodičky, keď povedal: „My, biskupi Prešovskej metropolie, sme sa dnes stretli, aby sme prvé pracovné stretnutie Rady hierarchov začali pod jej ochranou. Prišli sme prosiť Máriu, aby naša cirkev kráčala správnou cestou. Je dôležité prosiť Máriu – Matku dobrej rady nielen v chorobe, ale aj keď sme na rázcestiach, ako sa rozhodnúť. Prosme ju o ochranu a príhovor, aby Boh požehnal toto dielo pre väčšiu slávu Božiu“. Poukázal na materinskú lásku Panny Márie k nám, keď zdôraznil, že „nikto nechráni tak ako ten, kto miluje“.

Na pracovnom rokovaní sa vladykovia, ako to uviedli na tlačovej besede, zaoberali predovšetkým Štatútom Rady hierarchov Prešovskej gréckokatolíckej metropolie sui iuris, ktorý na znak súhlasu podpísali a odošlú ho Svätej stolici na schválenie. Ďalej iniciatívami k Roku sv. Pavla, ako aj niektorými ďalšími záležitosťami, napr. otázkami súvisiacimi so Synodou biskupov, ktorá sa bude konať v Ríme v dňoch 5. až 26. októbra 2008 na tému Božie slovo v živote a poslaní Cirkvi. Metropolita Ján Babjak SJ sa na nej zúčastní z titulu svojho úradu ako jej stály člen.

Rada hierarchov pomáha metropolitovi pri výkone jeho moci a tak sa cez jej pôsobenie veľmi viditeľne prejavuje bratské spoločenstvo biskupov. Je zákonodarným zborom, ktorý v intenciách Kódexu kánonov východných cirkví pripravuje zákonné normy pre partikulárne právo metropolitnej cirkvi sui iuris, ktoré nadobúdajú platnosť po odobrení Svätou stolicou. Náležite sa stará o pastoračné potreby veriacich v Krista miestnej cirkvi sui iuris, ustanovuje to, čo považuje za potrebné na podporu rastu viery u veriacich a na väčšiu horlivosť spoločnej pastoračnej činnosti, na zlepšenie mravov, na verné zachovávanie vlastného obradu a tiež spoločnej disciplíny. V roku budú tri riadne stretnutia a v prípade potreby sa Rada hierarchov môže stretnúť aj na mimoriadnom zasadnutí. Podstatným znakom východnej cirkevnej identity je princíp synodality, ktorý sa viditeľne realizuje práve na Rade hierarchov a cez jej pôsobenie. Vladyka Ján Babjak SJ ju mohol po prvýkrát zvolať až po prijatí pália z rúk Svätého Otca Benedikta XVI., čo sa udialo 29. júna tohto roka v Bazilike sv. Petra v Ríme.

Stálym sekretárom Rady hierarchov sa stal ThDr. Marcel Mojzeš, PhD, protosynkel Prešovskej archieparchie.

Zriadením Gréckokatolíckej metropolie sui iuris došlo v podstate k znovuvytvoreniu štruktúry spájajúcej všetkých gréckokatolíkov na Slovensku do jednej cirkvi. Práve aj cez činnosť Rady hierarchov vidíme, že to nebol len nejaký administratívny úkon, ale ide tu o novú kvalitu života našej cirkvi.

Zdroj: Ľ. Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε