www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=937
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Františkáni, Dcéry Panny Márie Po..., Syropôstna nedeľa.     pohľadnice

01.12.2008 | Čítanosť(6728)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Kňazský deň Prešovskej archieparchie

Kňazský deň Prešovskej archieparchie

V pondelok 1. decembra sa viac ako 200 kňazov Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie stretlo v prešovskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa na kňazskom dni.

Program začal archijerejskou svätou liturgiou, ktorú kňazi slávili so svojím arcibiskupom Jánom Babjakom SJ.

Počas svätej liturgie otec arcibiskup a metropolita pri príležitosti tohtoročného povýšenia Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris a Prešovskej eparchie na archieparchiu vyznamenal niektorých kňazov. Ocenil tak ich doterajšiu horlivú službu pre Cirkev a odovzdal im jednotlivé znaky ocenenia. Boží ľud im zaspieval Axios (Je hodný). Vicekancelár archieparchiálnej kúrie o. František Dancák sa stal stavroforným protojerejom, teda má právo nosiť zlatý kríž s ozdobami. Protojerejmi sa stali informačno-technologický pracovník arcibiskupského úradu o. Daniel Dzurovčin a šéfredaktor gréckokatolíckeho časopisu Slovo o. Juraj Gradoš, ktorí majú právo nosiť zlatý kríž. Právo nosiť nábederník (súčasť liturgického odevu; predstavuje duchovný meč) dostali dekan GTF PU v Prešove o. Peter Šturák, rektor Gréckokatolíckeho kňazského seminára bl. biskupa P. P. Gojdiča v Prešove o. Marko Rozkoš, bardejovský protopresbyter o. Jozef Zorvan, popradský protopresbyter o. Miroslav Bartoš, sabinovský protopresbyter o. Jaroslav Matoľák, humenský protopresbyter o. Michal Onderko ml., špirituál kňazského seminára o. Ján Karas, riaditeľ Centra pre rodinu na Sigorde o. Peter Jakub a správca farnosti Vyšný Orlík o. Martin Horňák.

V homílii vladyka povedal: „Pred chvíľou som ocenil kňazov horlivých v službe, nielen v slovách, ale aj v skutkoch. Budem si aj naďalej všímať pôsobenie našich kňazov, aby som mohol oceniť aj ďalších. Nechcem, aby spyšneli, ale aby ešte horlivejšie pracovali. Iste, aj mnohí z vás ostatných si takto počínate. Vďaka Bohu za všetko dobré, čo sa deje v seminári, na fakulte, v našich farnostiach a centrách. Nie všetko je hneď viditeľné. Nech je tento deň pre nás impulzom k novému zápalu v kňazskej službe, aby sme Bohu slúžili vo veľkej horlivosti, ale aj vo veľkej pokore a otvorenosti. Byť jeden druhému príkladom, aby sme sa vedeli rozprávať o duchovných veciach. Aby sme hľadali spôsoby, ako byť ešte viac svedkami Ježiša Krista pred týmto svetom, ako ešte viac slúžiť veriacim.“

Zároveň vladyka dekrétmi vyznamenal a potvrdil ako mitroforného protojereja protosynkela Prešovskej archieparchie o. Marcela Mojzeša, ktorý má právo nosiť zlatý kríž s ozdobami a mitru, a ako stavroforného protojereja kancelára a hovorcu arcibiskupského úradu o. Ľubomíra Petríka, ktorý má právo nosiť zlatý kríž s ozdobami.

Počas pracovnej časti kňazského dňa sa kňazi oboznámili s informáciami ohľadom zavádzania eura na Slovensku, europoslanec Miroslav Mikolášik ich zoznámil s bioetickými otázkami a problémami v EÚ a Martin Michelčík, ktorý je poverený vedením štúdia TV Lux v Prešove, ich informoval o tejto kresťanskej televízii.

Stretnutie pokračovalo hlavným referátom vladyku Jána Babjaka SJ, ktorý kňazom v úvode predstavil nový, historicky prvý Schematizmus Prešovskej gréckokatolíckej metropolie 2008. Je to hodnotná publikácia v tvrdej väzbe. Má 560 strán a obsahuje všetky dôležité informácie o Prešovskej metropolii sui iuris, o jej histórii, o archieparchii a eparchiách, ktoré ju tvoria, o ich inštitúciách, o arcibiskupovi-metr opolitovi a o biskupoch, o jednotlivých farnostiach a kňazoch. Kniha je vytlačená na kriedovom papieri s množstvom farebných fotografií exteriérov a interiérov chrámov, liturgických slávení súvisiacich s povýšením Gréckokatolíckej cirkvi, najvyšších cirkevných predstaviteľov a čiernobielych fotografií všetkých kňazov. Nechýbajú prehľadné mapky a registre. Je obohatená o všetky menovacie buly, ako aj o kompletný preklad starobylej buly Relata semper pápeža Pia VII. o zriadení Prešovskej eparchie. V prílohe schematizmus ponúka prehľadné informácie o liturgických sláveniach spojených s novým kánonickým usporiadaním Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

Kňazský deň pokračoval prezentáciou činnosti Centra pre mládež a Centra pre rodinu Prešovskej archieparchie, ako aj Gréckokatolíckej evanjelizačnej školy sv. Mikuláša. Vo večerných hodinách sa vladyka ešte osobitne stretol na pracovnej porade s protopresbytermi Prešovskej archieparchie.

Zdroj: Ľ. Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε