www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?svatci&id=231
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Svätci

Dnes je: 30. november 2022     Meniny oslavuje: Ondrej, Andrej

Zoεpédia - náhodný výber: Antifóna, Diptychy, Fokoláre.     pohľadnice

9. február | Čítanosť(2396)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Svätý mučeník Nikefor.

Svätý mučeník Nikefor.
Jeho meno má grécky pôvod a znamená „nositeľ víťazstva“.

Dnešný svätec pochádzal zo sýrskej Antiochie. Žil okolo roku 250. Životopisná legenda ho dáva do súvisu s kňazom Saprikiom. Ich počiatočné priateľstvo sa premenilo na neznášanlivosť. Nikefor sa dostal so Saprikiom do sporu. Nikefor túžil po zmierení, ale to sa neuskutočnilo, ani keď Saprikiovi hrozila smrť. Keď mal byť Saprikius v čase prenasledovania kresťanov za cisára Valeriána popravený, jeho miesto prebral Nikefor a zomrel ako mučeník. Stalo sa tak v roku 258. Jeho mučenícka smrť ukázala vzájomnú prepojenosť lásky k Bohu a lásky k blížnemu.

Na ikonách sa zvykne zobrazovať celý príbeh legendy.1
 
Slovenské kalendáre uvádzajú pamiatku sv. Nikefora, mučeníka v Antiochii, na deň 20. februára, kým v iných (západných i východných) zoznamoch svätých je zaradený na deň 9. februára.
 
Podľa starých gréckych životopisov Nikefor bol antiochijský kresťan, ktorý sa priatelil s kňazom Sapríciom. Raz prišlo medzi nimi k vážnej roztržke, ktorú azda zapríčinil Nikefor. Ale oľutoval, čo sa stalo a prosil Saprícia o odpustenie. Ten však akoby zabudol na kresťanský príkaz lásky a nechcel odpustiť.
 
Keď vypuklo prenasledovanie kresťanov za cisára Valeriána (253-260) alebo Galliena (260-268), kňaza Saprícia chytili, mučili a keď sa nechcel zriecť kresťanskej viery, odsúdili ho na smrť. Keď ho viedli na popravisko, Nikefor chcel využiť túto poslednú možnosť. Priblížil sa k sprievodu, vrhol sa Sapríciovi k nohám a prosil ho, aby mu odpustil. Ale ten zaťato odmietol.
 
Nikefor sprevádzal nešťastníka až na miesto popravy. Ale tam odrazu Saprícius dostal strach zo smrti. Prosil, aby ho nezabíjali; sľúbil, že bude obetovať bohom. Vtedy vystúpil z prítomného zástupu Nikefor, verejne vyznal, že je kresťan a dal sa sťať namiesto svojho bývalého priateľa.2
 

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε