www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?zoepedia&heslo=Proskom%EDdia+-+obrad+kadidla
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Teológia > Zoepédia

Dnes je: 16. jún 2024     Meniny oslavuje: Blanka

Zoεpédia - náhodný výber: Bula, Kantor, Diabol má svoje 3 ob....     pohľadnice

ThDr. Peter Fedor, PhD. | Čítanosť(11020)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Proskomídia - obrad kadidla

Proskomídia - obrad kadidla

Po položení všetkých častíc Kňaz pripravuje kadidlo na okiadzanie pripravených darov. Pritom hovorí: „Kriste, Bože náš, prinášame ti kadidlo ako ľúbeznú duchovnú vôňu. Prijmi ho na svoj nebeský prestol a zošli nám milosť tvojho Presvätého Ducha.

V predchádzajúcich úkonoch boli obetované chlieb a víno, v tejto chvíli je obetované kadidlo. Kadidlo je súčasťou tak novozákonnej obety, ako aj starozákonného obradu.

Kadidlo označuje dve veci: jedna látku, ktorá sa používala na pálenie, ako aj aromatickú vôňu, ktorá pri horení vznikala.

Pálenie kadidla v Starom zákone symbolizovalo úctu k Pánovi (por. Mal 1,11) a kadidlo sa v Písme používa ako symbol modlitby, chválospevu k Božej pocte (por. Ž 141 (140), 2; Zjv 8,3n).

Páliť kadidlo je to isté ako klaňať sa Bohu a  zmierovať sa s ním. A tak kadidlo a jeho vôňa napokon symbolizuje dokonalú, nekrvavú bohoslužbu, ktorou budú uctievať Boha na konci dejín spoločne všetky národy (por. Mal 1,11; Iz 60,6; por. Mt 2,11). Táto dokonalá bohoslužba sa uskutočnila Kristovou obeťou: On „vydal seba samého Bohu za nás ako dar a obetu ľúbeznej vône“ (Ef 5,2; por. Ex 29,18). Kresťan má podobne byť: „ako vonné kadidlo vydychujúce Krista“ (por. 2 Kor 2,14-17), pretože je prostredníctvom krstu a birmovania (myropomazania) Kristovým pomazaným, keď je poznačený svätým myrom, zmesou drahocenných vonných olejov.

Tak je kadidlo používané pri proskomídii a ďalej v liturgii znamením modlitieb prednášaných Bohu, ale i kresťanov, ktorí sú Kristovou ľúbeznou vôňou, skrze svoje pomazanie a podobnosťou s Kristovým životom.

Autor: ThDr. Peter Fedor, PhD. - všetky heslá od tohto autora (8)

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε